1153 Het groote aantal ongelukken, dat blijkbaar in het Duitsche leger door losse patronen wordt veroorzaakt, dwingt Dr. Gerlach er toe een beroep op de overheid te doen om tot de invoering van minder gevaarlijk losse- patronen-materiaal te geraken. S 11. VAN HET WERELDTOONEEL (met een schets achter in dit nummer). De maand November was weder rijk aan gebeurtenissen op politiek gebied en leverde zelfs enkele verrassingen op. Een van die verrassingen was het plotseling toegeven van Rusland inzake de regeling van het Spaansche vrijwilligersprobleem, hetwelk alleen daarom een probleem was, omdat de ernstige wil tot het bereiken van een oplossing kennelijk bij de non-interventie staten mankeerde. Zoo onverwacht kwam dit toegeven, dat hetnaar booze tongen beweren anderen mogendheden de gelegenheid 'benam tot het tijdig bedenken van nieuwe motieven voor het op de lange baan houden van de Spaansche kwestie. Een politieke manoeuvre dus Of een succes van de Engelsche diplomatie Vast staat wel, dat er in haar opvattingen een keer is gekomende invloed van den idealist Eden schijnt te tanen en plaats te zullen maken voor die van staatslieden, die meer zin hebben voor de realiteit. Men denke hierbij aan de geleidelijke erkenning van den tot voor kort door Londen nog als opstandeling aangeduiden gnl. Franco. Meer interesseert ons echter het bericht, dat Downing Street genegen zou zijn, accoord te gaan met een regeling van het Japansch-Chineesche conflict op basis van den bestaanden toestand. Moge het door geen daad gesteunde idealisme van Eden dn het huidige tijdsbestel van weinig waarde zijn, de blijkens het vorenstaande aan den dag gelegde zin voor de realiteit heeft ook bedenkelijke zijden hij erkent practisch het recht van den sterkste China ondervindt dit aan den lijve. Doch wie had anders verwacht en gehoopt, dat de conferentie in Brussel eenig resultaat zou afwerpen Vooral, toen al zeer ras na de opening bleek, dat geen van de groote mogendheden een vooraanstaande rol wenschte te vervullen, m.a.w. geen van de groote •broers de kat de bel wilde aanbinden Wijselijk hebben ook de kleine mogendheden er van afgezien en zich niet voor het karretje van de grooten laten spannen. Zoo hebben de Chineesche gedelegeerden, zoo zij nog hoop hadden gekoesterd, Brussel verlaten als „wiser but sadder men". Vermeldenswaard is nog de deelname aan de besprekingen door den Amerikaanschen afgevaardigde Norman Davis. Nu kan men er zich van overtuigd houden, dat deze niet naar Europa is gekomen om alleen te confe- reeren over de gebeurtenissen in China en juist dit feit is merkwaardig daar Uncle Sam zich sedert den wereldoorlog practisch afzijdig heelft gehouden >in alle aangelegenheden, waarin Amerika geen directe belangen had. Een kentering dus, ook dn de Amerikaansche politiek De toekomst zal dit moeten uitwijzen voorloopig ds de indruk, dat pres. Roosevelt wel wat al te hard van stapel is geloopen en de machtige groep van isolatio- nisten onder leiding van senator Nye hem een halt zal toeroepen. Downingstreet toonde haar activiteit op diplomatiek gebied nog bij andere gelegenheden zoo werd koning Leopold ontvangen en Lord Halifax naar Berlijn gezonden om daar „toevallig" den Führer te ontmoeten waarna de Fransche premier Chautemps, vergezeld van min. Delbos haastiglijk naar Londen togen, natuurlijk niet om te vernemen, wat nu te Berlijn wel zou zijn besproken. Officieel is op al die conferenties de grootste eenstemming

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 99