Dit succes werd den 28 Januari nog uitgebreid doordat de Ara bieren de kleine haven El Mezra aan den Oostoever van de Doode Zee door een charge te paard veroverden, waarbij zij een motor boot met 6 zeillichters en 10 ton graan, benevens de 60 man bezetting inpikten de booten werden in diep water tot zinken gebracht en aldus werd zonder één man verlies het graantransport op de binnenzee tot staan gebracht. Lawrence schreef nu zijn rapport over het succes van El Tafila naar Jeruzalem, en commentarieert dit als volgt Inmiddels had het succes bij Jeruzalem in de Supreme War Council (Lloyd George) de hoop doen ontstaan, dat het mogelijk zou zijn Turkije op de knieën te brengen en daarom vroeg hij aan Allenby hoeveel troepen voor dat doel noodig zouden zijn, waarbij twee doelstellingen waren te onderzoeken a. verovering tot voorbij Aleppo, waardoor het Turksche Mesopotamië-leger zou worden afgesneden, en b. Palestina volledig in bezit nemen. Allenby meende de tweede taak met zijn tegenwoordige troepen te kunnen volbrengen, doch voor de eerste taak minstens 16 inf.divn. noodig te hebben, waarbij hij betwijfelde of hij een zoo sterke macht wel kon onderhouden langs de eenige spoorwegverbinding van Gaza en Beërsjeba naar Haifa, Deraa, Damascus en verder. Enge land zond nu generaal Smuts naar Jeruzalem om daar deze kwestie te bespreken Smuts, de man van de mobiliteitsopvat- tingen der Boeren, naar Allenby, wiens inzicht in de mogelijkheden van den bewegingsoorlog aan het Westfront ernstig was geschaad. Toch werden zij het er over eens, dat het Palestinaleger zou worden 1063 „It was meanly written for effect, full of quaint smiles and mock „simplicities and made them think me a modest amateur, doing his „best after the great models not a clown, leering after them where „they with Foch, bandmaster, at their head went drumming down „the old road of effusion of blood into the house of Clausewitz. Like „the battle, it was a nearly-proof parody of regulation use. Head- „quarters loved it, and innocently, to crown the jest, offered me a „decoration on the strength of it. We should have more bright breasts „in the Army if each man was able without witnesses, to write out „his own despatch". (Seven Pillars biz. 438.) Liddell Hart (blz. 278) maakt het nog mooier „His jest was crowned by the award of the Distinguished Service Order. When he next saw Allenby he suggested that a naval D.S.O. would be more appropriate, a retort that showed his sense of humour. A few months later he had a fresh opportunity When out on an expedition two British aeroplanes sighted his camel party and gave chase and although Lawrence made his men ride round a ring the customary signal to show that they were friendly troops th^ aeroplanes continued to pelt them with bullets, luckily without effect" Lawrence's way of reporting the incident to Sir Geoffrey Salmond was to reccmmed himself for the Distinguished Flying Cross „for presence of mind in not shooting down two Bristol fighters which were attempting to machine-gun my party from the air".

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 9