102 de reeds veelgenoemde regeling inzake het Donaubekken tot ieders bevre diging tot stand te brengen. Nu mag men wel zeggen, dat het lot van 0.- Europa niet daar wordt beslist, doch te Londen, of, zooals anderen willen Berlijn, en weer anderen, Rome omgekeerd binden al deze moeilijk oplosbare vraagstukken, waarbij nog de belangen van de groote mogendheden een voor hèn beslissenden rol spelen, in niet geringe mate de handen. Deelde Parijs na afloop van de conferentie te Londen ter geruststelling van de Oost Europeesche vrienden niet mede, dat het geen plannen koesterde voor het aangaan van een West Europeesch Viermogendhedenverdrag omdat de Kleine Entente, Polen en Rusland daar buiten zouden staan Opvallend was, dat in geen der aan de bezoeken van min. Delbos gewijde telegrammen werd gewag gemaakt van collectieve veiligheid of Volkenbond. Hoe goed dit was gezien, bleek eenige dagen later toen Mussolini het uit treden van Italië bekend maakte. In Frankrijk en Engeland heeft men zich naar buiten over deze demon stratie niet al te druk gemaakt en met reden. Wat was het anders dan een erkenning van een reeds meer dan een jaar bestaanden toestand Zonder nu te ontkennen, dat de Volkenbond iets tot stand heeft gebracht, kan helaas niet anders worden opgemerkt, dan dat dit „iets" niet op het terrein heeft gelegen van vrede en veiligheid tusschen de staten, ter bereiking waarvan de bond toch in de eerste plaats is opgericht Wat thans van den bond nog rest, kan slechts dienen om het falen van de verwezenlijking van de collectiviteitsgedachte des te duidelijker te doen uitkomen zondert men de kleine natiën uit, dan resten nog slechts de mogendheden die, hoezeer zij ten deele verklaren terzake geen partij te kiezen, in hun opvattingen lijnrecht staan tegenover de staten, die de be strijding van het communisme als eersten plicht in hun vaandel hebben geschreven. Hiermede heeft de Volkenbond voor de practijk een wel roem loos einde gevonden ongetwijfeld zullen er welwillende lieden worden gevonden, die zullen trachten het in theorie nog bestaande lichaam nieuw leven in te blazen, doch ten koste van welke concessies zal zulks kunnen geschieden Geen sancties meer en minder verplichtingen Een van meet af op een dergelijke basis rustend instituut zou minder hebben beloofd doch wellicht meer hebben gegeven het zou althans rekening hebben gehouden met de nog steeds geldende waarheid, dat recht niet bestaat zonder macht. Hoewel het bericht van Italië's uittreden in Engeland zeer rustig is ont vangen, zal het ongetwijfeld van invloed zijn op de verhouding tusschen de beide landen. Ondanks Gentlemen's agreement en brieven van den Britsdien premier aan Mussolini is deze verhouding na het uitbreken van den burgeroorlog in Spanje waar de Regeeringstroepen er deze maand in slaagden, het reeds veel omstreden Teruel, blijkbaar tot groote verrassing van gnl. Franco, in te nemen gaandeweg slechter geworden. Beginnende met de verovering van Abessynië lokte een zet van Italië een tegenzet van Engeland uitBritsche vlootconcentraties in de Middellandsche Zee, de versterking of uitbreiding daarvan in den Dodecanesus, van Cyprus en Haifa, van Pantellaria en Malta, het zenden van troepen naar Libië en naar den W. grens van Egypte, de intriges in de Arabische landen en het versterken van den Soedan, het zijn alle even zooveel daden, welke bewijzen, dat een strijd wordt gevoerd, nog zonder wapenen, om de beheersching van de Middellandsche Zee, welke voorvallen als het conflict tusschen den jeugdigen koning van Egypte en zijn ministers alsmede de zich telkens herhalende Fransch-Turksche meeningsverschillen over het Sandsjak Alexandrette geheel en zelfs de gebeurtenissen in Palestina ten deele naar den achtergrond schuift. In Palestina was het de afgeloopen maand vrij rustighet eenige vermel denswaardige incident, de aanslag op de pijplijn van Kirkoek naar Haifa, was er echter des te ernstiger om het toonde wel zeer duidelijk aan, hoe kwetsbaar deze levensaderen zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 102