103 In een ander gebied, waar de Britten het afgeloopen jaar tot krachtdadig cptreden waren gedwongen, schijnt de rust thans vrijwel te zijn terug gekeerd volgens recente dagbladberichten konden de naar Waziristan gezonden troepen grootendeels naar hun garnizoenen terugkeeren. Wat het Verre Oosten betreft deelde de Engelsche premier in het begin van de maand in het parlement mede, dat de gemeenschappelijke actie beperkt bleef tot Engeland en Frankrijk, daar Amerika niet bereid bleek samen te werken ter bescherming van de gemeenschappelijke belangen. Zooals t.d.p. reeds eerder werd opgemerkt, wordt een actie van Engelsche zijde wel sterk beïnvlced door de gebeurtenissen rond en in de Middel- landsche Zee. Merkwaardig is daarom het bericht, dat Frankrijk het voor Engeland mogelijk zou willen maken, een deel van de aldaar aanwezige Britsche-vloot naar „elders" te zenden. Zou men de kans zich hiermede het ongenoegen van den Duce op den hals te halen voor Frankrijk opwegen tegen de voordeelen van het niet deelnemen aan eenigerlei actie tegen Japan En zou men de zorg voor de veiligheid van Indo-China waarvoor men in Frankrijk blijkbaar zeer beducht begint te raken, ook m.h.o. op Siam dan aan een ander willen overlaten Het zenden van oorlogsschepen uit het moederland op oefenreis met Saigon als eindbestemming wijst veeleer op een andere, ongetwijfeld juistere, houding Overigens, alvorens het tot een actie van Engelsche zijde komt, zal er nog heel wat moeten gebeurenEngeland „slaat Amerika nauwlettend gade" en omgekeerd gebeurt het zelfde. De lachende derde is Japan en China nu nog China betaalt het gelag. De redevoeringen van president Roosevelt zijn tot nu toe blijkbaar alleen bestemd geweest voor „inwendig gebruik" of om de stemming te peilen. Onderwijl gaat het Japansche leger voorwaartsna Sjanghai werd Nanking veroverd en zoo juist nog Hangtsjau. Van Nanking trekt men naar het N., van den oever van de Gele Rivier bij Tsinan naar het Z. Een actie tegen de nieuwe Chineesche regeeringszetel Hankau dreigt, evenals een invasie in Z. China, waar Kanton al sedert jaren het anti-Japansch gezinde bolwerk is. Hongkong ligt nabij. Zullen verdere incidenten, als waarbij de Ameri- kaansche kanonneerboot Panay ten onder ging, uitblijven? Men zegt, dat niet Japan deze incidenten veroorzaakt, doch dat de verantwoordelijkheid ligt bij leger en vloot. Moet nu uit het terugroepen van voor het Panay- incident verantwoordelijk geachte chefs worden geconcludeerd, dat de regeering de macht over leger en vloot niet heeft verloren zooals veelvuldig is beweerd? Of meet men aannemen, dat leger en vloot zich wenschen te schikken naar een regeering waarin de gematigde minister van buiten- landsche zaken is vervangen door den extremen adm. Suetsugu, die reeds gedoodverfd is als de opvolger van den premier prins Konoye? Zullen hij en de eveneens extreme gnl. Araki, in den naast en boven de ministers ge stelden raad in evenwicht worden gehouden door hun daarin opgenomen gematigde ambtgencoten Welke beteekenis moet worden gehecht aan het bericht, dat cp aandringen van leger en vloot de uitvoering van de door het Keizerlijk Hoofdkwartier genomen besluit, den strijd ook na den val van Nanking voort te zetten indien China niet om onderhandelingen vraagt en tot nu toe schijnt het niet van zins, zulks te doen op te schorten teneinde eerst de houding van Amerika, Engeland en Duitschland (minder „étonnés de se trouver ensemble" dan men op het eerste gezicht zou denken) af te wachten? Wat gebeurt er in Japan, wat beduidt de arrestatie op 15 December van leiders van op dien dag ontbonden linksche partijen Ziet daar eenige vragen, waarop de gebeurtenissen in het komende jaar het antwoord zullen kunnen geven. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 103