Dat was dus alles prachtig geregeld, de zuivere „Wilsonsche theorie Schier te mooi en te edel en te zacht van aard om aannemelijk te schijnen. Er is dan ook niet veel van terecht gekomen. Tegenover de golf van nationalisme, gegrond op het recht van zelfbeschikking, welke in Europa en de Nabije Oost tal van volken in vervoering bracht, meenden de Geallieerde overwinnaars niets beters te kunnen doen dan hun eigen belan gen tot het uiterst bereikbare te bevoordeelen. En Liddell Hart komt dan ook in zijn werk op blz. 382 tot de royale bekentenis And in these efforts, unfortunately, England's honour had gone overboard". Het is nuttig om deze feiten nog weer eens scherp in de her innering te roepen, nu de gevolgen ervan voor Engeland zoowel als Frankrijk zich duidelijk beginnen af te teekenen. x) Na Allenby's aankomst in Damascus deed Lawrence den Opper bevelhebber het verzoek om naar Engeland te mogen terugkeeren. Allenby verzette zich hier wel tegen, doch moest uiteindelijk het verzoek inwilligen. Lawrence had zijn plicht tegenover zijn land ten volle gedaan, en was moe van die jaren van voortdurende spanning van lichaam en geestmaar bovendien meende hij de ten aanzien van Arabië te nemen besluiten in het Moederland het beste te kunnen dienen. Dit laatste heeft hij dan ook gedaan; en dat er van de beloofde vrijheid aan de Arabieren nog betrek kelijk veel is terechtgekomen danken zij aan twee Engelschen Lawrence en Winston Churchill ,,De raderen van een machine bespatten den machinist met „smeer. Zij die eenige organisatie dienen, of dat nu een Natie „dan wel een Firma is, kunnen nauwelijks hopen er aan te „ontkomen, dat hun eer wordt besmeurd, gebonden als zij „zijn door hun ambitie dan wel door hun zelfbehoud. Evenals „de overgroote meerderheid was ook Lawrence in den loop „van zijn dienst besmeurd. Maar hij verschilde van vele „anderen omdat hij die verontreiniging sterker voelde. Hij „was te scherp van oordeel om zich daarbij op zijn gemak „te voelen en leed dienovereenkomstig". Liddell Hart, a.v. „blz. 379. Hij stelde dus alles in het werk om nog voor de Arabieren te redden wat mogelijk was. Maar toen hij Damascus verliet kon 13 b Wij kunnen de verleiding niet weerstaan om op dit gebied nog één feit aan de vergetelheid te ontrukken. Ten einde Italië aan Geal lieerde zijde te krijgen, beloofden deze landen aan Rome als belooning o.m. Smyrna. Deze hoogst belangrijke haven beloofde Engeland echter ook aan Griekenland. Bij de verdeeling van den buit was Griekenland de gelukkige die Smyrna kreegtot Kemal ingreep en de Grieken er uit wierp. Velen zijn dit al weer vergeten en kunnen zich maar niet begrijpen waarom Rome aan Engeland nu niet bepaald een warm hart toedraagt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 13