hij niet weten, dat Duitschlands ineenstorting zoo snel op die van Turkije zou volgenzoodat toen hij in Londen aankwam de wapenstilstand was gesloten, en de Geallieerde Regeeringen elkander reeds in de haren vlogen. Tot de „Inter Allied Prize Distribution" van April 1920 te San Remo de zaak bezegelde. Wij kunnen over dit hoofdstuk uit de geschiedenis van den Wereldoorlog kort zijn Syrië werd een Fransch mandaat, Meso- potamië en Palestina werden Engelsche mandaten, en Faisoel mocht regeeren in Damascus tot den 25en Juli, toen Gouraud hem op last van de Fransche Regeering verjoeg, en hij een heen komen moest zoeken in Palestina. Veel genoegen beleefden Frankrijk en Engeland echter niet van hun hebzucht. In Irak kregen de Engelschen aan de Euphraat een opstand te onderdrukken, welke het geheele jaar uit duurde, de zending van een groote troepenmacht uit Indië vorderde en 60 millioen Pond Sterling kosttezijnde zes keer zooveel als de ondersteuning van den Arabischen opstand tegen de Turken had gekost. Ook de Franschen hebben weinig pleizier van hun mandaat gehad Syrië is van 1919 af tot op den huidigen dag in feitelijken opstand gebleven, zoodat de Fransche macht er buiten het bereik van de Hotchkiss nul is. De Fransche Regeering heeft daarom aan Syrië binnen 4 jaren zelfstandigheid beloofdwat dan wil zeggen als de zg. Volkenbond dat goed zal vinden. 1) Toen het jaar 1920 ten einde liep, werden Lawrence's her haalde waarschuwingen tegen de gevaren, welke het spelen met 14 1) Omtrent het wanbestuur van Frankrijk over zijn Syrisch Volken bondsmandaat komt een goed gedocumenteerd artikel voor in de Engelsche „Contemporary Review" van Maart 1937. Hier volge een lijstje van de groote opstandsbewegingen in Syrië, welke alle tot bloedbaden aanleiding gaven, en die het mede voor den buiten staander zoo begrijpelijk maken, dat de Arabieren een diepen haat koes teren jegens de beide Mandaatmogendheden Engeland en Frankrijk. Maar is het geen hoon, als men het onderstaande lijstje legt naast de gemeen schappelijke verklaring van 7 Nov. 1918, welke wij aan het begin van dit hoofdstuk weergaven 1919 opstand onder leiding van Emir Facer in Hoelaj Sjaich Saleh ibn Ali in de Aloeieten; Ibrahim Hananoe in Noord-Syrië; Soeltan el Atrasj in Haoeran; Sjaich Ismail Hariro in Damascus; Melhem Kasim in Baalbek; Soeltan el Atrasj vooral om Damascus; Algemeene staking, welke 50 dagen duurt Opstand in geheel Syrië. De tallooze minder belangrijke opstootjes vermeldden wij niet. Bij den opstand van 1925 in Damascus werd de stad 3 dagen lang door artillerie en vliegtuigen gebombardeerd, waardoor gansche stadswijken tot puin werden geschoten. 1919/1921 1922: 1923 1925/1926 1935 1936

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 14