jaging van zijn broeder Faisoel uit Damascus. Paniek in Jeru zalem en Cairo immers, de Arabische stammen waren gereed om zich bij Abdoelah aan te sluiten, en de Engelschen hadden geen troepen beschikbaar om hem te beletten het „bevriende" Fransche maandaatgebied binnen te vallen, via de Engelsche zone. Lawrence ging nu per vliegtuig naar Amman en bracht Abdoelah mede terug naar Jeruzalem, waar inmiddels Churchill en de Hooge Commissaris van Palestina sir Herbert Samuel waren samengekomen. Op den Olijfberg wist Churchill in een kort onderhoud Abdoelah's wijsheid te doen zegevieren over een wellicht onberaden stap; als belooning waarvoor hij hem aan het hoofd plaatste van een semi-onafhankelijken staat Transjordanië, waarvan Abdoelah nu nog de Emir is. Dat was een Enge]£h besluit, door Churchill ter plaatse genomen, onvoorbereid, en toch levenskrachtig gebleken, omdat het eerlijk was Lawrence had nu zijn taak om de Arabieren te helpen vol bracht. De geschiedenis van zijn verdere leven, hoe merkwaardig ook, zullen wij slechts in enkele lijnen kunnen schetsen. Onder den naam „Ross" trad hij als soldaat in dienst bij de Luchtmacht. Waarom deed hij dat, wien toch de rang van kolonel was gegeven Op de eerste plaats trok de dienst bij de Lucht macht hem sterk aan, omdat hij meende, dat de exploitatie van de Lucht het voornaamste object was, dat aan onze generatie nog ter uitwerking overbleef. En omdat hij vond „that he did not mind obeying foolish orders, but that he had an objection to handing them on to other men", bleef voor hem slechts de keuze tusschen den hoogsten en den laagsten post in de Air Force. Daar komt bij, dat hij met zijn genialen aanleg dacht als onbekend, onopgemerkt, raadsman in dat wapen nog belang rijke dingen te kunnen doen (en hij heeft die ook gedaan). Neemt men hierbij in aanmerking zijn diepen afkeer van praal en machts vertoon 1), alles uiterlijkheden waarvan de holheid aan geen enkel ontwikkeld mensch kon ontgaan, dan kan men zich wellicht begrijpen dat „colonel Lawrence" er de voorkeur aan gaf om als „private Ross" voor de Luchtmacht te teekenen. 16 b Liddell Hart vertelt, dat Lawrence het aanbod heeft gehad om een van de belangrijkste posten in het Britsche Imperium te aanvaarden. Hij weigerde niet dadelijk, doch stelde één voorwaarde, welke evenwel zijne benoeming „officieel onmogelijk" maakte, nl. de vrijheid om niet in formeelen staat te moeten leven. Hij zou zijn officieele residentie ledig hebben gelaten, en zou, hier of daar op een rustige kamer wonende, op zijn motorfiets het land hebben doorkruist, zooveel mogelijk in aanraking blijvende met het volk. Naar hij meende, werd de waarde van de officieele praal in het Britsche Imperiale systeem sterk overschat Haroe-n al Rasjid vond hij een beter leidsman dan Lord CurzonDie benoeming heeft Engeland dus gemisten werd Lawrence „private Ross".

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 16