Hij deed zijn werk als ieder ander, tot na een half jaar dienst een oud-collega hem ontdekte en zijn nieuwtje voor 30 aan de pers verkocht. Dat gaf heibel, zoodat hij in Februari 1923 werd ontslagen omdat hij colonel Lawrence was Hij teekende toen bij het Tank Corps als „private Shaw" doch toen de Labour-regeering plaats gemaakt had voor de Conservatieven werd hij in 1925 weer tot de Air Force toegelaten. Als vlieger ging hij toen in 1926 voor 2 jaren naar Indië, waar hij geruimen tijd diende in Fort Miransjah in Waziristan. Doch, hoe dat wete de hemel, na 2 jaren kwam in de Amerikaansche kranten het bericht, dat „air-craftsman Shaw" dezelfde persoon was als Lawrence, en dat hij ageerde aan de Britsch-Indische grens waarop prompt de Sovjets luide protesteerden, dat hij spion- neerde in Afghanistan tegen hen, en al dergelijke diplomatieke onzin meer. Dus transporteerde het Indische Gouvernement hem hals over kop terug naar Engeland waar hij het wonderlijk voor recht smaakte het Labourlid, mr. Thurtle, in het Parlement uit dagende vragen te hooren stellen aan de Regeering over ver meende activiteit van colonel Lawrence in Afghanistan, terwijl gelijktijdig H. H. communisten zijn beeltenis verbrandden op den Tower Hill. Men moet Lawrence's diepen zin voor humor begrijpen om zich zijn vreugde over deze gebeurtenissen te kun nen indenken. „Private Shaw" werd dus weder bij de vliegbootenbasis in Plymouth Sound ingedeeld, tot een nieuw incident zijn rust zou komen verstoren. Dat kwam toen de Italiaansche Luchtvaart minister generaal Balbo voor de Schneider Cup Race in Ply mouth kwam, en omdat hij Lawrence van vroeger kende, hem om hulp vroeg zeer begrijpelijk voor twee vrienden, die beiden even weinig gesteld waren op formaliteiten. Enkele dagen later brak de storm los en eischte „men" zijn ontslag uit de Air Force. De luchtvaartmaarschalk Trenchard, die Lawrence zeer gene gen was, kon dit ontslag slechts voorkomen op voorwaarde dat „private Shaw" zich strikt zou houden aan zijn werk als vlieg tuighelper, dat hij niet zou vliegen, dat hij niet het land zou uitgaan, en dat hij geen bezoek zou brengen of weder spreken zou tegen „groote mannen" 1) Is dit niet een kostelijk staaltje van de zoo hoog geroemde vrijheid in de Westersche democra tieën, waarover wij nu al jarenlang hooren „praten" 17 Toen Lawrence naar voorbeelden vroeg van wat „men" onder groote mannen verstond, noemde men hemWinston Churchill, Austen Cham berlain, Lord Birkenhead, sir Philip Sassoon en Lady Astor. Dat wilde dus zeggende leidende figuren uit de politieke partijen, welke toen niet aan de Regeering waren Toen Lawrence vroeg of Bernard Shaw ook onder het verbod viel, kreeg hij ten antwoordNeen. Naar men zegt, scheen G.B.S., op het vernemen dat hij niet onder de groep van verboden groote mannen was opgenomen, „slightly hurt" Lawrence accepteerde echter de voorwaarden, liever dan uit de luchtvaart te worden verwijderd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 17