Lawrence diende zijn tijd bij de Luchtmacht uit tot 1935 en wij willen hier nog even enkele wonderlijke vondsten van dezen bij zonderen man opnoemen. De „crash-boat" (vermorzelboot). In zijn garnizoen interes seerde Lawrence zich zeer voor de snelle motorbooten, welke voor de lucht- en zeemacht in beproeving waren. Een voornaam deel van de gebruiksproeven werd daarom aan hem opgedragen; waarbij hij in het ruwste weer uitgestrekte tochten maakte langs de Engelsche kusten tot in Schotland toe. Zijn oordeel was, dat deze booten het hoofdaanvalswapen van de toekomst zouden vormen, terwijl zij slechts de helft kostten van één schot van 38 cm. Hij zag die booten in een toekomstigen zeeoorlog, mede gevoerd aan boord der schepen in eenige honderdtallenelk voorzien van een torpedo en draadloos bestuurd. Alleen door directe treffers zouden zij zijn te stoppen, en geen enkele boord- vuurmond zou dergelijke doelen, die met een 60-mijlsvaart haast onzichtbaar over de oppervlakte voortstoven, met eenige trefkans kunnen beschieten. Maar zijn visie voerde hem nog verder tot de idee, dat het gronddenkbeeld van deze glijbooten zich verder zou ontwikkelen, en dat in de toekomst de schepen eveneens over de oppervlakte van het water zouden glijden, in plaats van dit te doorklieven. De „target-boat" (doelboot). Het Luchtvaartministerie vroeg, of men niet een gesleepte of draadloos bestuurde doelboot kon ontwerpen, waarop de bommenwerpers hun bommen konden gooien ter oefening We said, „Why not an armoured boat and produced the required article in three or four months. Its design betrays the vices of haste, but they are cheap, safe, and afford wonderful practise. The finance people refuse the crews extra-pay, which we are pressing for not that we think it dangerous, but damned uncomfortable Hellish hot, smelly, and noisy. They wear ear- defenders, crash helmets, and gas masks. Little else De booten voldeden; hoewel men met angst en beven de proeven tegemoet zag, omdat niemand met zekerheid kon zeggen, wat de uitwerking op de boot zou zijn, als een bom met groote snelheid op het pantserdekje zou vallen. De bemanning der booten be stond daarom uit vrijwilligers, onder Lawrence's leiding, die de menschen zou laten zien hoe het ging. Het bleek mee te vallen, want een der bommen trof het pantserdek zonder schade aan te richten. De gebruikte bommen waren de gewone 5 kg giet ijzeren oefeningsbommen welke werden geworpen van hoogten van 4500 m tot 300 m in duikvlucht. De bommen, welke de on beschermde deelen der houten boot troffen, gingen er glad doorheen; maar omdat de boot verdeeld was in compartimenten, welke alle gevuld waren met sponsrubber, zonk de boot niet, 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 18