en ging de bemanning daarna het lek stoppen, wat haar natte voeten kostte. Maar Lawrence meende, dat natte voeten minder erg waren dan de beproeving, die de bemanning twee uren lang had te verduren onder de pantsering, vlak bij de motoren. De geoefendheid welke de luchtmacht kreeg door de aanvallen op deze kleine rappe doelschijven was van dien aard, dat Law rence meende te mogen voorspellen, dat over weinige jaren luchtvaartuigen onfeilbaar zouden slagen bij hun aanvallen op schepen. Men dient deze meeningsuiting van Lawrence de waarde te geven, welke zij verdient, omdat hij er niet de man naar was om zijn visie op hol te doen slaan als de practijk dit niet veroorloofde. Den 13 Mei 1935 verongelukte Lawrence bij een rit op zijn motor, toen hij plotseling voor een wielrijder moest uitwijken den 19 Mei stierf hij. Liddell Hart eindigt zijn werk over Lawrence met de volgende woorden „Niets dat hij moge hebben volbracht is te vergelijken met wat „hij nog zal volbrengen als de legendarische figuur. „Legenden zijn machtiger dan keizers of dictators. Anderen, „die met hem samenwerkten, waren bijzondere mannenhij zou „de eerste zijn geweest om hunne verdiensten volle erkenning „toe te wenschen. Maar de legende heeft zijn roem een verhou- „ding tot den hunnen gegeven als van honderd tot een. Een der gelijke overdrijving, welke slechts enkelen mannen per gene ratie ten deel valt, is niet in overeenstemming met de werkelijk heid. Maar in dit geval staat vast, dat de legende een stevige „basis heeft, met meer inhoud dan gewoonlijk het geval is. „Er zal niets dan goeds uit voortkomen als zijn werkelijke „boodschap in bezinning wordt gehouden, en niet alleen de „romantiek. Want hij bracht der Menschheid een boodschap van „vrijheid van bezetenheid. Van vrijdom van naijver. Van het zich „bevrijden van eerzucht, en vooral van machtswellustZijn kracht „sproot voort uit wijsheid en begripberustte niet op positie. „Zijn invloed is een levende grootheid want hij bracht een gees telijke boodschap, welke ook een geestelijke kracht vormt. „De man was grootzijn boodschap is grooter. „Door hem incarneerde zich de Geest der Vrijheid in een Wereld „in boeien PALESTINA. Op blz. 874 van het I.M.T. 1937 Nr. 10 beloofden wij nog terug te komen op het vraagstuk van de verdeeling van Palestina ten bate van het Jodendom, een vraagstuk, dat thans door den zg. Volkenbond, verstrekker van het mandaat over dat gebied aan Engeland, moet worden beslist. 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 19