Daarvoor zal het noodig zijn om op de eerste plaats nog eens scherp de betrokken partijen, met hunne aspiraties en de hun gedane toezeggingen na te gaan en op de tweede plaats het vraag stuk van het Zionisme, als eenige oplossing van de moeilijk heden Joden in de diaspora 1) onder de oogen te zien. De partijen. De Arabieren hebben de Engelsche mandaten van den zg. Volkenbond nooit erkend. Het gevolg is geweest, dat achtereen volgens Irak, Transjordanië, Syrië en de Libanon feitelijk hunne volledige souvereiniteit hebben herkregen of wel binnenkort zullen krijgen. Alleen over Palestina is Engeland niet te spreken, omdat hier eigenlijk drie belangen met elkander in botsing komenhet Britsche imperium, de beloften aan de Arabieren en de beloften aan de Jodenwelk conflict Engeland nu tracht uit de wereld te helpen door een compromis geef de Joden een stukje, geef de Arabieren een deel, en houd zelf de vooral voor het imperium belangrijke gedeelten. Als alle compromis-oplossingen is ook deze wel de slechtst mogelijke, waar niemand door bevredigd kan worden. Het Hoofdstuk „Dwang der Omstandigheden" uit het door de Koninklijke Commissie omtrent Palestina midden 1937 uitgebrachte rapport, begint al met een bedekte schuldbekentenis „Onder den druk van den Wereldoorlog gaf de Britsche „Regeering beloften aan de Arabieren en de Joden, ten einde „hun steun te verkrijgen." Namelijk aan de Arabieren, ter verkrijging van hun daadwer kelijken steun in den strijd tegen de Turken, en van de niet-aan- vaarding van de door den Kalief uitgeroepen Djihad aan de Joden ter wille van de medewerking aan Geallieerde zijde van het Joodsche kapitaal en van de voor een groot deel door de Joden gecontroleerde wereldpers tegen Duitschland. Beide partijen, die beloften hadden aanvaard, hebben hunner zijds aan alle gestelde voorwaarden voldaan. Alleen Engeland heeft zijn beloften niet ten volle gehouden toen de buit eenmaal binnen was en kon dat ook niet doen omdat de gegeven beloften goeddeels met elkander in strijd waren. Het rapport vervolgt dan „Op grond van deze beloften hebben beide partijen zekere „verwachtingen gekoesterd. Aanvankelijk dacht men, dat '„deze beloften met elkaar in overeenstemming zouden zijn „te brengen. Doch deze indruk was niet gerechtvaardigd." 1) De Joden in de diaspora beteekent: de Joden in de verstrooiing, dus buiten Palestina, welke verspreiding reeds 20 eeuwen geleden inzette, zoodat bij het begin van onze jaartelling reeds meer Joden leefden in de diaspora dan in Palestina. 20

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 20