Laten wij nu eens de beloften resumeeren (waarbij wij, Lawrence's opvatting volgend, de laatst gedateerde zullen ver melden) Aan de Arabieren den Hen Juni 1918 De Britsche Regeering erkent, voor wat betreft alle gebieden, welke door de Arabieren zelve worden bevrijd van het Turksche juk, de algeheele en souvereine onafhankelijkheid der Arabieren in die gebieden, en zal hen ondersteunen in hunne worsteling om de vrijheid. Aan de Joden beloofde de Balfour-declaration van 2 November 1917: de vestiging in Palestina van een Nationaal Tehuis voor het Joodsche volk. 1) Aan de Arabieren is dus gezegd ge moogt U als souverein beschouwen in al het vroegere Turksche gebied dat ge bezet hebt en aan de Joden: in Palestina krijgt ge Uw Nationaal Tehuis. Nu staat vast, dat de Arabieren na Damascus in 1918 ook nog Beiroet en Aleppo hebben bezet, vóór de Britsche troepen, zoodat men dus moet concludeeren, dat hun de geheele souvereiniteit toekomt van Aleppo tot de Indische Oceaan het gansche gebied derhalve dat ook reeds in October 1915 aan hen werd beloofd (zie I.M.T. 1937 Nr. 11, blz. 954). Een volgende vraag ishoe heeft Engeland ooit in Juni 1918 een dergelijke belofte kunnen doen, waar de Regeering toch wist, dat die onvereenigbaar zou zijn met het verdeelingsverdrag van Sykes-Picot (zie I.M.T. 1937, Nr. 11, blz. 955) en met de Balfour declaration van 1917 Het antwoord daarop is dittoen Engeland in Juni 1918 deze belofte aflegde, stonden de Arabieren nog vastgebeten om Ma'an en kon niemand voorzien, dat in November 1918 die zelfde Ara bieren dank zij Lawrence's energiek handelen in Damascus, Beiroet en Aleppo zouden zijn vóór de Engelschen Men heeft dus misgeschat. En dat is, wat nu in het Palestina- rapport wordt verklaard als „Aanvankelijk dacht men dat deze beloften met elkaar in overeenstemming zouden zijn te brengen doch deze indruk was niet gerechtvaardigd." Dat is nu allemaal goed en welmaar waar de Arabieren hunnerzijds de gestelde voorwaarden volkomen hebben vervuld, en goed en bloed in ruime mate hebben gegeven om Arabië van het Turksche juk te bevrijden en tevens den Palestina-veldtocht voor de Engelschen te winnen, is het alleszins begrijpelijk, dat zij er lak aan hebben dat de Britsche Regeering erkent zich te 21 b Door de Zionisten wordt deze formuleering bij herhaling uitgelegd alsherstel van Palestina als Nationaal Tehuis voor de Jodenwat heel iets anders is, al zal Balfour dat in 1917 wel zoo hebben bedoeld. Wij merken daarbij op, dat ongeveer 15 millioen Joden in de diaspora leven, en dat geheel Palestina er naar schatting hoogstens 4 millioen zal kunnen opnemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 21