Europa en nog erger de zg. Volkenbond zich niet in deze zuiver Arabisch-Joodsche kwestie had gemengd (laten wij er dadelijk bijvoegen: „uit klaar eigenbelang"), alles op zijn voeten zou zijn en hebben moeten terechtkomen? Of er dan geen moeilijkheden en strijd tusschen Arabieren en Joden zouden zijn gekomen Natuurlijk weldie zijn in- haerent aan eiken groei. Maar dat zouden dan moeilijkheden zijn geweest tusschen de eenige twee werkelijk met recht be langhebbenden. Nü eischt Engeland voor zich permanent mandaat (dus: bezit) over Jeruzalem, Bethlehem, Nazareth en de corridors naar zee, een tijdelijk mandaat (Which is for ever England over de tot oorlogshavens uit te bouwen plaatsen Haifa, Acre en Tiberias, en wil het de rest van Palestina verdeelen onder Arabieren en Joden. Dat is een oplossing, welke alleen Engeland baat, en voor de rest slechts strijd kan geven zonder mogelijke bevrediging. Thans onderdrukt Engeland, op grond van zijn mandaatrecht, het verzet der Arabieren, en begaat zelfs de onherstelbare dwaas heid om een meer dan 80 jaren ouden Sjaich op te hangen zooals de Turken dat vóór 1918 deden. En branden zij dorpen af en blazen stadswijken uit elkaar, naar het heet ter onderdruk king van de terreur. Hebben zij dan niets geleerd in al hun langen kolonialen tijd En moeten wij den Engelschen nog weer eens Multatuli's woorden uit den Havelaar voorhouden „Op zekeren dag dat de opstandelingen opnieuw waren „geslagen, doolde hij rond in een dorp, dat pas veroverd was „door het nederlandsche leger, en dus in brand stond Deze politiek van de Engelsche diplomatie gaat ons menschen- verstand te boven. Het geeft den schijn of Engeland, dat in en om zijn inperium millioenen Mohamedanen telt, alles in het werk stelt, om de gansche Mohamedaansche wereld tegen zich in het harnas te jagen. Het is ons een raadsel Hoe men deze politieke fouten moet verklaren De eenig mo gelijke verklaring is, dat Engeland en zijn politiek geheel over- heerscht worden door de Internationale Joodsche macht, welke Engeland dwingt te gaan langs wegen, welke het land naar den ondergang moeten voeren.1) Daarneven is er nog een niet onbelangrijke groep imperialisten, die het verbeteren van het lot van achterlijke volken nu eenmaal beschouwen als een aan geboren plicht van den Engelschmanterwijl voorts de veel 23 1) Hier zij volstaan met de mededeeling, dat de Britsche Pers, die als overal op de publieke opinie van een volk een ontzaglijken invloed vermag uit te oefenen, voor een groot deel door de Joden wordt gecontroleerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 23