genoemde kortste weg door de Oude Wereldzee naar Indië en de petroleumbelangen het geheel opgeven van de Arabische landen aan de Arabieren weinig aantrekkelijk maken. Toch zal het er van moeten komen, omdat 1. de Arabieren hun pan-Arabische gedachte nooit zullen prijs geven 2. de eenig mogelijke oplossing van het Jodenvraagstuk een totaal Arabië, voor Arabieren en Joden tezamen, onverbid delijk eischt. Het eerstgenoemde punt kunnen wij verder laten rusten, omdat uit de voorafgegane geschiedenis een ieder wel heeft kunnen opmaken, dat de Arabische volken, trots hun onderlinge verdeeldheid, een zeer strijdlustige en energieke massa vormen, welke het vechten voor een geloof in het bloed zit, en die b.v. onder de leiding van Ibn Saoed tot alles in staat is en zeker niet zooals de Hindoes en Mohamedanen in Britsch-Indië verklaren „den dag zal verbeiden, waarop de laatste Engelsch- man de Indische (hier de Arabische), kust verlaat Engeland heeft in Arabië geen enkel „bezettingsrecht uit traditie" te noemen, omdat vóór 1917 het gansche gebied onder Turksche souvereiniteit stond derhalve kan Engeland zich ook, zonder aan de traditie tekort te doen, uit dit gebied terugtrekken. En hoe eerder het dit doet, hoe beter het zal wezen voor Europa. Wat de oplossing van het Jodenvraagstuk betreft, dienen wij uitvoeriger te zijn, omdat deze kwestie zoo veel moeilijker is en hare beslissing van zoo bijzonder dringenden aard. Wij zullen daarom, zij 't zeer in 't kort, het geheele geval historisch moeten bezien. x) Ter inleiding willen wij de titels opsommen van de hoofdstuk ken uit het boek van prof. de Vries de Heekelingen, omdat daar door al dadelijk een klaar, algemeen, beeld van het zoo uiterst moeilijke vraagstuk wordt gegeven, en tevens de hoop op het uiteindelijk succes wordt neergelegd in de woordenWeder geboorte en opluchting. De titels luiden I. Wat ons scheidtII. Vruchtelooze pogingen a. De Talmoed, a. Het Doopsel, b. Revolutionnaire b. De emancipatie, neigingen, c. De assimilatie. c. Het streven naar de wereldheerschappij b Vele gegevens hiertoe ontleenen wij aan het uitstekende boek van Prof. H. de Vries de Heekelingen„Israël, son passé, son avenir". (Librairie académique Perin, Paris 1937.) En aan artikelen van den hooggeleerden schrijver in Nieuw Nederland van Februari en Juli 1937. 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 24