III. Het Zionisme d. Resultaten, e. Problemen, a. Vóór Herzl, b. Na Herzl, f. Wedergeboorte en opluchting. c. Politieke partijen, Door de eeuwen heen heeft het Jodenvraagstuk in alle landen ter wereld denzelfden kringloop doorgemaakt, een baan van 5 stadiën, nl. Eerste stadiumde vestiging der Joden in een landstreek, waar de bevolking geen enkel vooroordeel tegen hen heeft. Tweede stadiumDe bevestiging van hun verblijf gunstige behandeling hun situatie wordt verstevigd. Derde stadium Het Hoogtepunt. De Joden onderscheiden zich door hun rijkdom, crediet en soms kennis. Bepaalde volksklassen beginnen zich onbehaaglijk te voelen, en afgunst en haat jegens de Joden komen tot uiting. Vierde stadiumDe periode van weerstand, waarin opstand en strijd afwisselen met tijdperken van rustgeestelijkheid en regeering weten de prikkelbaarheid van het volk nog in toom te houden. Vijfde stadium De openlijke vijandschap. De Joden worden vermoord of verjaagd. De kringloop begint opnieuw, in een ander land. Deze kringloop, wij herhalen het, is steeds en overal dezelfde geweest, zonder uiteraard het vraagstuk één stap nader tot zijn oplossing te brengen. Alleen de Chineezen, als eenige volk op aarde, hebben nooit vijandschap voor de Joden betoond. Duitschland verkeert thans ten opzichte der Joden in het vijfde stadium Nederland in het vierde stadium. Men leze b.v. wat wijlen dr. Abraham Kuyper in 1878 schreef „Hoe gastvrij men hem ook bejegene, hij (de Jood) blijft zich „een vreemdeling in Uw midden gevoelen, onder de natiën ver strooid, maar zonder ooit kind dier natiën te worden." (Libe- ralisten en Joden, blz. 9) en men denke aan het verzet in het parlement tegen de naturalisatie van den Joodsohen bankier Mannheimer. De talrijke, verschillende oorzaken van de vervolgingen komen, hoe verschillend zij ook schijnen te zijn, uit éénzelfde bron voort en hebben éénzelfden oorsprong de Joodsche opvatting omtrent den godsdienst en het leven. Terwijl de Christenen er van overtuigd zijn, dat het stralende visioen van een betere menschheid, bevrijd van alle kwaad, niet geheel en al hier op aarde verwezenlijkt zal worden en dat wij zjjn vervulling niet zullen zien dan in het hiernamaals, gelooft de Jood, evenals tweeduizend jaren geleden, dat hij dezen geluk zaligen toestand op aarde verwerkelijken kan. Dat is het eerste element van zijn revolutionnaire neigingen. Uitgaande van het 25

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 25