idee dat het goede, d.w.z. het rechtvaardige, zich niet aan gene zijde van het graf moet verwerkelijken, maar dat dit gedurende het leven moet geschieden, zoeken zij de gerechtigheid en daar zij haar nooit vinden, zijn zij voortdurend onvoldaan en ageeren zij om haar te verkrijgen. Wat hebben nu de volkeren gedaan om het vraagstuk van de Joden in de diaspora op te lossen De bekeering der Joden tot den Christelijken godsdienst is een groote mislukking geweest. Wij kunnen wel besluiten, dat de tot nu toe door de volkeren ingestelde pogingen om de klove tusschen Joden en niet-Joden te overbrugggen, gefaald hebben. Het Zionisme. De Joden hebben zich altijd als verbannen gevoeld en zich in hun gedachten steeds bezig gehouden met de herinnering aan het verloren Vaderland. De gewijde formule op den vooravond van Paschen „Het volgend jaar in Jeruzalem", moge daar een uiterlijk blijk van zijn. Dat is de basis van het Zionisme, de beweging, die sinds eeuwen naar den terugkeer in het Heilige Land wijst. Het was Theodoor Herzl die in 1895 zijn boek „Judenstaat" deed uitgaan, en die een duidelijken weg wees om het doel te bereikende wijze waarop een Joodsche Staat in Palestina moest worden geschapen, en die den Joden er op wees, dat de assimilatie nooit tot bevrediging zou leiden. Herzl heeft het Zionisme niet uitgevonden, dat bestond al, zoo lang de Joden in de diaspora leven; maar hij heeft den tegenstand der anti-Zionistische kringen overwonnen, kringen, die vooral bestonden uit rijke Joden van de Alliance Isr.Un. en orthodoxen. Zijn beweging, thans geleid door dr. Chaim Weizmann, beschikt over een wereldcongres, in 't kort over een volledige organisatie, die den wederopbouw van het vaderland en van de natie der Joden tot een goed einde kan brengen. En de tot nu toe door de 400.000 in Palestina aanwezige Joden bereikte resultaten zijn zeker bemoedigend. Maar nu komt Engeland, de Mandaatmogendheid, de immigratie beperken, en ontwerpt een miniatuurstaatje, dat nooit een vader land voor een groot gedeelte van de 15 millioen Joden uit de diaspora kan vormen Het bereikt daarmede, dat nog hoogstens een paar honderdduizend Joden zullen kunnen emigreeren, maar waardoor het Jodenvraagstuk onopgelost blijft. Wij achten dan ook de eenige oplossing dat Engeland en de Volkenbond het mandaat loslaten, er een Arabischen Koning kiezen, en het dan aan de Joden overlaten om in dat land hun Tehuis te scheppen. Joden en Arabieren zijn beiden Semietenzij zullen elkaar moeten vinden en ook vinden. En wij zeiden reeds dat geeft 26

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 26