strijd En ellendeonherroepelijk Maar dat kan geen over- heerschend bezwaar zijn, zoolang de niet-betrokken Rijken er zich slechts buiten houden. Ook thans heerschen moord en dood slag, en komt men toch niet nader aan de oplossing, die toch komen moet Bovendien zijn de Joden mans genoeg om zich te verdedigen en hun doel zonder hulp te bereiken. Men luistere naar Jigael, het hoofd van den Joodschen bewakingsdienst „Gevangenisstraf is niets nieuws voor mij. In den Turkentijd „heb ik verscheidene jaren te Akka en Damascus in de gevangenis „gezeten. Maar in dien tijd hadden we nog het recht onszelf te „verdedigen. Nu wordt ons dit recht niet toegestaan en wat is „het gevolg De eene Jood na de andere wordt uit een hinderlaag „doodgeschoten. En wij moeten met over elkaar geslagen armen „toezien, dat onze broeders door de bandieten vermoord worden. „Er zijn Engelschen die zeggen, dat wij Erez op Engelsche bajo netten willen opbouwen. Ik kan u verzekeren, dat wij het „zonder die Engelsche bajonetten hadden kunnen stellen. Toen „er maar 60.000 Joden in het land woonden en de 350.000 „Arabieren ons aanvielen moesten wij volkomen op onszelf „steunen de Turksche bajonetten hielpen ons niet. In dien tijd „hoorde men er niet van dat Arabieren heele Joodsche xamilies „uitmoordden, zooals zij in Hebron en Safed in 1929 hebben „gedaan, toen wij de bescherming van de Engelsche bajonetten „genoten. Toen waren er geen pogroms, zooals in 192021, toen „het land zelfs in staat van beleg was verklaard. Wij betreuren „iederen Engelschen soldaat, die hier zijn leven laat, maar wij stellen er ons niet aansprakelijk voor. Wij zouden zelf den strijd „tegen de Arabieren kunnen opnemen, als de Engelschen ons „dit maar toestonden". Wij zullen het hierbij laten; echter nog één vraagstuk even bezien. Palestina, in zijn geheel (dus niet het stukje dat de Engel sche Kon. Commissie voor de Joden wil bestemmen) heeft een oppervlakte van 2.615.800 ha, dus 9/10 van België, dat als dicht bevolkt land 8 millioen inwoners telt. Na bebouwbaarmaking van den bodem voor zoover dit mogelijk is, zouden daar nog ongeveer 4 millioen Joden kunnen worden opgenomen, naast de Arabieren. Wij meenen echter, dat er geen enkele steekhoudende reden is, waarom de Joden niet beO. de Jordaan zouden kunnen woiden opgenomenwaardoor het absorbtievermogen tot 8 a 10 millioen zou stijgen. Terwijl toch ook Syrië, dat zes maal zoo groot is als Palestina, nog slechts 3 millioen inwoners telt en dus ook zou kunnen absorbeeren. Onoplosbaar is dus het vraagstuk stellig niet, als men slechts zou willen Men zie toch niet over het hoofd, dat Palestina, Transjordanië en Syrië te zamen in de Oudheid 25 millioen inwo ners hebben geteld, en dat er momenteel nog geen 5 millioen 27

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 27