van het art.personeel en -materieel vergt, waardoor het eerder beschikbaar komt voor andere taken. Want de inspanning van dat personeel en materieel wij hebben het hiervoren reeds opgemerkt is ook aan grenzen gebonden, waarmede nauwkeu rig rekening moet worden gehouden. Mag deze reden van gewicht zijn, er is een andere en veel gewichtiger reden nog om vorenbedoelden tijd te beperken en wel de volgende. De vijandelijke voorste verdedigingszone moge al geheel geneu traliseerd worden door het art. vuur van den aanvaller, zoodat het vijandelijk inf. vlakbaanvuur is onderdrukt, niet te verwachten is, dat dit met betrekking tot het vuur van de zooveel verder achterwaarts geplaatste vij. art. en inf. krombaanwapens kan worden gezegd. Tusschen het aanvragen van de afsluitingsvuren van deze wapens door de verdedigende inf. en het tijdstip van afgifte van die vuren, zal, vooral indien de aanval verrassend wordt ingezet hetgeen het streven moet zijn eenige tijd verloopen. Deze afsluitingsvuren liggen op eenigen afstand vóór de vijandelijke stelling. Het is voor de aanvallende inf. dus zaak om de zone, waar deze vuren (vooral die der art.) moeten komen te liggen, zoo spoedig mogelijk voorbij te zijn. Het is als het ware een wedloop tusschen de aanvallende inf. en de afsluitingsvuren van den verdediger. Wie dezen wedloop wint, heeft het pleit gewonnen. Wat toch is het geval Stel, dat de afsluitingsvuren vóór zijn. Dan kunnen zij, met name die der art. zoodanig krachtig zijn, dat de geheele aanval daardoor wordt afgeslagen. Wij zullen dit hierna met een voorbeeld toelichten. Doch ook, indien dit niet gebeurt, zal in elk geval de inf. zich tijdelijk moeten dekken. Tijdens dezen stilstand in de beweging zal het eigen art. vuur óf worden verlegd (wanneer de vuren volgens een tijdtafel worden afgegeven) óf moeten worden gestaakt, omdat de inspanning van art. personeel en -materieel bij eenigszins groote vuursnelheden aan grenzen gebonden is. Als gevolg van dit verleggen of staken van het eigen art. vuur, zullen vijandelijke vuurorganen in de voorste verdedigingszöne gaan opleven en het verdere voorwaarts gaan van de aanvallende inf., na het staken van de vijandelijke afsluitingsvuren, kunnen verhinderen. Ook in dit geval is de aanval mislukt en zal een nieuwe aanval moeten worden voor bereid en georganiseerd. Veel tijdverlies zal het gevolg zijn, om van het lijden van nuttelooze verliezen nog niet te spreken. Daarom is een snel doorschrijden van de zóne der mogelijke vijandelijke art. afsluitingsvuren door de le linie en door de 2e linie geboden. Daarom zal deze 2e linie ook, in tegenstelling met andere gevallen, dicht op de le linie opgesloten moeten zijn 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 31