van het moment van het verlaten van de uitgangsopstelling af tot aan het tijdstip, dat aangenomen mag worden, dat de meerbe- doelde gevaarlijke zone is gepasseerd. Elk tijdverlies, zelfs van een paar minuten, kan funest zijn. E.e.a. kan blijken uit het volgende voorbeeld. Aanval op LA SELVE, 16 October 1918 (Schets nr. 5). Den 16en October 1918 heeft het He. Baton, van het 82e Fransche Reg. Inf. opdracht gekregen zich dien middag meester te maken van het dorp LA SELVE en hoogte 103. Hiertoe zijn de volgende maatregelen gelast I. 11/82 R.I. zal om 16.30 voor den aanval gereed staan met 2 cien. in voorste lijn, 6e cie. rechts, 5e cie. links (de uitgangs opstelling is op 600 a 800 m afstand gelegen van den Zuid-rand van LA SELVE); II. Het Bat. zal op het uur U voorwaarts gaan, gesteund door vuur van 75 en 155 mm op den Z. rand van het dorp en op hoogte 103 en met steun van 3 vechtwagens en zich van LA SELVE en hoogte 103 meester maken III. Een sectie mitr. zal het verband leggen tusschen den aanval van de beide vóór cien., waarvan de 6e zich zal meester maken van het dorpsgedeelte rechts van den weg LA SELVE LAPPION en de 5e van het gedeelte links van dien weg en van hoogte 103. Voorts zal de aanval van elk der cien. op de buitenflank gedekt worden door een sie. mitm. IV. Op het uur U zal de artillerie het vuur openen op den Z. rand van het dorp en dit zoo lang volhouden als noodig is om de aanvallende inf. gelegenheid te geven achter de pro jectielen op te sluiten. Daarna zal het vuur voorwaarts worden verplaatst V. Het uur U is bepaald op 17.00. Nu bestond er, zooals later bleek, tusschen de horloges van de Inf. en de Art. en die van de vechtwagens een verschil van op zijn minst 4 a 6 minuten. Hoe dit tijdsverschil zich zou wreken, zal aanstonds blijken. Ongeveer 5 minuten voor het uur U verlaten de vechtwagens hun dekkingen in de uitgangsopstelling en begeven zich op het open terrein, dat van die opstelling uit in de richting Van LA SELVE afhelt en verrichten daar de noodige bewegingen om de vereischte tusschenruimten te krijgen. Eenige minuten gaan voorbij. Dan opent de artillerie het vuur, terwijl de infanterie uit haar dekkingen te voorschijn springt en zich in een onafgebroken beweging in de richting van haar aanvalsdoelen begeeft. Nadat de le linie een paar honderd meter heeft afgelegd, begeeft ook de 2e linie zich voorwaarts. Doch 32

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 32