Het aanvalsterrein is grootendeels beboscht. De bosschen zijn gedurende de 4 jaren van den oorlog niet onderhouden, zoodat een sterke groei van laag hout het uitzicht in elke richting belem mert en zijn verder doorsneden door rechte wegen, welke even wijdig dan wel loodrecht op de aanvalsrichting loopen. Het is bekend, dat ergens in het bosch, waardoor de aanval moet plaats hebben (Bois du Roi), loodrecht op de aanvalsrichting een oude Fransche verdedigingslijn loopt, doch de juiste plaats en aard van die lijn zijn niet bekend. Tijd en gelegenheid om te verkennen ontbreekt. Zulks zou ook zeer bezwaarlijk geweest zijn, daar de Duitschers het terrein tusschen bedoelde lijn en de lijn van gereedstelling bezet houden. De aanval zal worden gesteund door een vuurwals der art. op dezelfde wijze als gebruikelijk bij den aanval in open terrein. Het bataljon heeft 2 cien. in voorste lijn, één cie. alsmede de mitr. cie. in reserve (zie schets 6). De vóórcien. hebben op een front van 300 m, 2 sien. in le eche lon en 2 sien. in 2e echelon. De sien. in eerste echelon zullen voorwaarts gaan in de normale formatie n.l. in 2 golven, elke golf verspreid met onderlinge tusschenruimten van 8 a 10 passen tusschen de menschen in de le golf de lichte mitrn. en geweerdragenden, in de 2e golf geweer- en granaatgeweerdragenden, de 2e golf op 30 m achter de le. De sien. in 2e echelon volgen op normalen afstand in gesloten kleine colonnes met éénen. Deze groepeering is de voor dien tijd gebruikelijke, doch voor den aanval in open terrein berekende formatie. Zoo was ook de art. steun van hetzelfde karakter n.l. verplaatsing van het vuur met een snelheid van 100 m in 3 minuten. Een schema dus, dat jrfist was gebleken voor den aanval in open terrein, thans toege past in bedekt terrein. Wat is hiervan het gevolg De zucht om op het art. vuur opgesloten te blijven, doet allen als het ware alleen voorwaarts zien. Daardoor gaat het zijwaart- sche verband al spoedig verloren. Bovendien raakt men toch het contact met het art. vuur kwijt, omdat de snelheid van verplaat sing daarvan te groot is. De inf. kan dit tempo in het bedekte terrein niet bijhouden. Het volgen van de wegen is onmogelijk, daar deze onder mitr. vuur van den vijand staan. Na een paar honderd meter te hebben afgelegd, wordt plotseling op een prikkeldraadhindernis van 10 m breedte gestooten. De oude Fransche verdedigingslijn blijkt een aaneengesloten hinder nis te zijn met een gebroken tracé, welke geflankeerd wordt door Duitsche mitrailleurs. Overschrijden der hindernis is uitgesloten. Elke poging daartoe wordt gesmoord door het mitr. vuur van den verdediger. De voorste sien. kunnen dit niet neutraliseeren, omdat zij slechts de beschikking hebben over de eigen lichte mitrn. 38

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 38