een dergelijke vloot minder kwetsbaar is tegen luchtaanvallen, zal het den vijand veel moeilijker vallen, haar juiste sterkte vast te stellen, hetgeen den aanvaller verplicht een groote materieel- reserve mede te voeren, teneinde in elk geval over een numeriek overwicht te kunnen beschikken. Met betrekking tot de te verwachten aanvallen uit de lucht dient te worden opgemerkt, dat zij slechts een beslissenden invloed op den uitslag van den strijd kunnen hebben, indien zij den verdediger zouden kunnen beletten, de gelijktijdig uitgevoerde landingspogingen af te slaan. In aanmerking genomen het uitge breide stelsel van permanente verdedigingswerken, waarover Singapore beschikt, behoeft daarvoor geen vrees te bestaan. Vorenstaande beginselen hebben zoowel bij den opbouw van het steunpunt Singapore als bij den opzet der gehouden manoeu vres als grondslag gediend. III. DE GECOMBINEERDE MANOEUVRES (in hoofdzaak wat het gebruik der luchtstrijdkrachten betreft). a. Het voorspel. 6 Januari ontving commandant ROODLAND (Singapore) bericht, dat in BLAUWLAND, 1) een op 1200 mijl afstand zuid oostelijk gelegen staat, een expeditie werd uitgerust met het kennelijke doel Singapore zonder voorafgaande oorlogsverklaring bij verrassing te vermeesteren. Den 12den Januari was het gelukt nadere gegevens omtrent de verrichtingen van Blauw te verzamelen en o.m. vast te stellen, dat het vertrek van de vloot op het einde van de maand was bepaald. Rood gaf in een aan Blauw gerichte nota te kennen, dat alle Blauwe oorlogsschepen, welke na een genoemden datum in een zone van 320 km om Singapore werden aangetroffen, zouden worden aangevallen. Zonder dat op deze nota antwoord was ontvangen, volgde op 31 Januari het bericht, dat de Blauwe vloot, ongeveer samen gesteld als hierna vermeld, was uitgevaren. Hoewel de door Blauw beoogde verrassing niet werd bereikt, was de voor Rood beschikbare tijd tot het treffen van de noodige voorbereidingen niet voldoende om eenigszins belangrijke ver sterkingen aan schepen, troepen en geschut van niet bedreigde punten aan te trekken. Wel konden nog een viertal af deelingen vliegtuigen uit Britsch-Indië en Irak worden opgeroepen. 43 Blauw is blijkbaar vijand.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 43