Zooals uit bovenvermelde sterkte der partijen kan blijken, was Blauw ter zee sterker, doch in de lucht was er een zeker even wicht. Opmerking verdient, dat hoewel de Engelsche Luchtmacht over een groot aantal jachtvliegtuigen beschikt, dit type vliegtuig niet bij Rood was ingedeeld. Een verklaring hiervoor kan zijn, dat het gebruik van jagers bij de verdediging van een bepaald object alleen dan doeltreffend is, wanneer het mogelijk is hen bij naderend gevaar tijdig de lucht in te sturen. Waar Singapore aan de kust is gelegen, moet de mogelijkheid van het tijdig signa- leeren van vijandelijke vliegtuigen door voldoend ver vooruit geschoven luchtwaohten ten eenenmale uitgesloten worden geacht, waarmede tevens het nut van de indeeling van jagers beperkt blijft tot die gevallen, waarin op grond van den algemeenen toestand luchtaanvallen binnen een kort tijdsbestek kunnen wor den verwacht. Het laatste deed zich op den 4den manoeuvredag voor. c. De eerste manoeuvredag. Door de leiding was bepaald, dat Blauwe schepen zich vóór 1 Febr. 9.00 niet binnen een zone van 320 km van Singapore mochten bevinden. Van Rood hadden 6 vliegbooten van het type „Short Singapore" opdracht tot op 300 km afstand te verkennen en oogenblikkelijk de aanwezigheid van elk schip radiografisch te melden. Met een eventueel waargenomen vliegkampschip moest in elk geval voeling worden gehouden, teneinde de taak van een uit te zenden bombardementseskader te vergemakkelijken. Op enkele waarnemingen van ondergeschikte beteekenis na, deden zich op den eersten dag geen noemenswaardige bijzonder heden voor. Gedurende den nacht werden de zeestraten van Riouw, Doerian en Singapore door patrouilles vliegbooten bewaakt. d. De tweede manoeuvredag. De geregelde verkenningen werden door 7 vliegbooten aanvan kelijk tot op 350 km, en in den laten namiddag tot 240 km afstand van Singapore voortgezet. Voor de bewaking van de doorgangen 45 (N.B.: de afdeelingen nr. 27, 11, 203 en 84 werden in den loop van Januari uit Britsch-Indië en Irak aangetrokken) Landingstroepen van de Johore Mili- Het geregelde garnizoen van Singa- tary Forces. pore 5.000 man): Infanterie, verkenningstroepen, artil lerie, pioniers, Inheemsche- en an dere vrijwilligerskorpsen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 45