verminderen, werd met het bombardement gewacht, totdat het transportschip ongeveer in den nauwen ingang van Straat Singa pore kon zijn aangekomen. Om 2.00 's nachts werd de Medway door de Roode bommenwerpers met succes aangevallen, waarmede de poging van Blauw tot het landen van een sterke troepenmacht in de kiem werd gesmoord. e. De vierde manoeuvredag. Bij het aanbreken van dezen laatsten manoeuvredag ging Blauw tot een landing over. In den nacht doorgebroken vijandelijke torpedojagers brachten bij het aanbreken van den dag kleine troe- penafdeelingen aan land op het zuidfront van het eiland Singapore en op het eiland Blakang Mati. Zij konden zich echter niet hand haven en werden overal met zware verliezen teruggeslagen. Voor oefeningsdoeleinden was aangenomen, dat het Blauwe vliegkampschip nog niet vernield was, hoewel de bombardementen van den vorigen dag als volkomen geslaagd werden beschouwd. Rood, dat behalve de landingspoging ook luchtaanvallen ver wachtte op zich daartoe eigenende gronddoelen, had als preven tieven maatregel reeds bij het eerste ochtendgloren vliegtuigen in de lucht gebracht ter bestrijding van vijandelijke luchtstrijdkrach ten. Deze toestellen kregen ook inderdaad veel te doen. De oefeningen eindigden met een artillerieduel tusschen de Blauwe schepen en de Roode kustartillerie met als resultaat een terugtocht van Blauw onder bescherming van een zwaar rook gordijn. Door de leiding werd beslist, dat de aanval op Singapore was afgeslagen. Het eenige succes, waarop Blauw kon bogen, was de tijdelijke landing van de evengenoemde kleine afdeelingen. Hieruit werd geconcludeerd, dat de versterking van Singapore aan de Zuidzijde nog wel eenige verbetering behoefde. IV. DE UIT DE MANOEUVRES TE TREKKEN LEERING. Hierbij dienen te worden onderscheiden a. Het aandeel van de luchtstrijdkrachten bij de verdediging van Singapore. b. De aan de verkennende vliegtuigen verstrekte opdracht op den eersten dag. c. Het bombardement van het vliegkampschip. ad a. Bij de onderwerpelijke manoeuvres is aan de luchtstrijd krachten bij het afslaan van den aanval op Singapore het leeuwen aandeel toegekend. Dank zij de strategische bewegelijkheid van het luchtwapen konden bij de concentratie van strijdkrachten te Singapore nog 48

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 48