ad c. Merkwaardig is dat er een zeer lange tijd verloopen is tusschen de melding van het vliegkampschip en de start van het bomeskader. Indien de uitvoering van een bombardement in het voornemen ligt, moet o.i. na de melding van de positie van een object binnen zeer korten tijd kunnen worden opgestegen. Zulks is mogelijk, mits de vliegtuigen, met bommen uitgerust, voor opstijgen gereed staan en de wijze van uitvoering van het bombar dement tevoren in de bevelen bekend is gemaakt. Na de melding van de positie van het object kan dan worden opgestegen op een kort uitvoeringsbevel, wat niet meer behoeft te bevatten dan den aard en de positie van het doel. Het is echter mogelijk, dat de uitvoering van het bombardement met voordacht werd vertraagd, teneinde het vliegkampschip tot op korten afstand van de kust te laten naderen, alvorens tot bombardement over te gaan. Daaraan is echter, zooals boven reeds werd vermeld, het gevaar verbonden, dat de vijand een slag voor is, en dat het vliegterrein van den verdediger een lucht aanval moet doorstaan, voordat de vliegtuigen aldaar voor een aanval op het vliegkampschip hebben kunnen opstijgen. Bij Amerikaansche marine manoeuvres bijv. plachten de vliegtuigen van vliegkampschepen voor een aanval op een vijandelijke kust op te stijgen, wanneer het vliegkampschip zich nog op 200 km afstand van de kust bevond. Bij de onderwerpelijke manoeuvres stegen de Hawkers van de Hermes eerst op, toen dit schip de kust tot op 100 km afstand was genaderd. Overigens moet de bij de manoeuvres verrichte bomaanval als een goede prestatie worden aangemerkt, vooral daar deze aanval op 145 km afstand uit de kust werd uitgevoerd met eenmotorige vliegtuigen van een betrekkelijk verouderd tijpe. De radiover binding van de voeling houdende vliegtuigen met het vliegterrein en met het bomeskader heeft goed gefunctionneerd. Tenslotte valt bij een blik op schets II de waarnemingen op den derden manoeuvredag dadelijk op met welke moeilijkheden de manoeuvreleiding te kampen had, door het nabij gelegen Nederlandsch grondgebied, in casu, den Riouw-Archipel, de Anambas en Natoena eilanden. BRONNEN Aeroplane (Febr. '37). Luftwehr (id.) Alg. Handelsblad A'dam 23/4—'37 en 24/4-'37. 50

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 50