kingen afwijken van de in vredestijd bestaande". Het groote verschil tusschen oorlogs- en neutraliteitsrecht is dan ook daarin gelegen dat het eerstgenoemde in de plaats treedt van het m vredestijd voor de onderlinge betrekkingen der staten geldende recht, terwijl het neutraliteitsrecht een aan de gewijzigde omstan digheden aangepast vredesrecht is. Uit de gegeven definities volgt, dat neutraliteit zonder ooi log onbestaanbaar is doch daarmede wil in het geheel niet zijn gezegd, dat de neutraliteit even oud is als de oorlog m de oudheid en het grootste deel van de middeleeuwen was voor onzijdigheid veelal geen plaats; meestentijds kende men vrijwillig of ge dwongen slechts vriend of vijand, waarbij men zich als rege liet leiden door de vraag, welke der partijen streed voor een rechtvaardige zaak. De ontwikkeling van handel en verkeer brachten hierin veran dering daar menige stad of staat de aan den handel verbonden voordeelen niet gaarne wilde verliezen als gevolg van een strijd, waarin geen directe belangen op het spel stonden. Het valt daarom licht te begrijpen, dat het zeeneutraliteitsrecht eerder en sneller tot ontwikkeling kwam en ook thans nog een grootere rol vervult dan het landneutraliteitsrechtdit laaste ontwikkelde zich eers goed na de afschaffing van de huurlegers (werving op onzijdig gebied) en de vorming van staten met een geografisch afgerond territoir waardoor doortocht door vreemde rijken in belangry mindere mate tot den noodzaak ging behooren voor het bescher men van eigen rechten. Zooals opgemerkt, ontwikkelde het neutraliteitsrecht ter zee zich het eersthier toch kwamen de opvattingen der neutralen en oorlogsvoerenden wier belang het onderscheidenlijk was, het principe van de open en de gesloten zee (mare liberum tegenover mare clausum) te verdedigen, met elkaar in botsing. De mac ter zee speelde hierbij een groote rolwas de neutrale zwak, dan won het laatste principe hetwas hij sterk, dan bleef de zee open. Hoewel men trachtte aan de bezwaren der uiteenloopende op vattingen te ontkomen door het sluiten van tweezijdige ver dragen inzake blokkade, convooieering, prijs- en visitatierecht, diepgaande verschillen bleven bestaan. Wij zullen de ontwikkeling van het neutraliteitsrecht tot de eerste vastlegging van enkele regels daarvan m mternationa e verdragen niet op den voet volgen doch volstaan met het noemen van een tweetal feiten, die ook na de totstandkoming van he Volkenbondsverdrag nog van grooten invloed zijn gebleven op de opvattingen omtrent dat recht. In de eerste plaats moet worden gewezen op de houding van Amerika, welk land van het verkrijgen van de onafhankelijk heid tot den burgeroorlog en ook weder daarna op het gebie van het neutraliteitsrecht een vooraanstaande, op den duur 52

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 52