voorkomen, dan vervalt daarmede een, wellicht de voornaam ste, aanleiding om in den oorlog te worden betrokken. De na 1918 tot stand gekomen neutraliteitswetten ademen alle dezen geest doch verschillen in zooverre, dat de bepalingen van steeds verder gaande strekking werden. Zoo bevatte de wet van 31 Augustus 1935, tot stand gekomen kort na het uitbreken van het conflict in Abessynië, slechts een verbod van uitvoer van wapens en munitie en de waarschuwing, dat burgers op eigen risico reisden met schepen van oorlogsvoerende nationaliteit. De wet van 29 Februari 1936 ging reeds verder en verbood het verstrekken van leeningen en credieten aan oorlogvoerenden tevens sloot zij Amerikaansche republieken van toepassing uit, mits deze niet samenwerkten met niet-Amerikaansche mogend heden het uitvoerverbod van wapenen werd van kracht ver klaard op den Spaanschen burgeroorlog. Tenslotte teekende de president op 1 Maart 1937 de huidige wet, welke het volgende behelst. 25) Deze paragraaf welke onmiddellijk op Spanje van toepas sing is verklaard heeft betrekking op absolute contrabande incidenteele aanduiding daarvan als waartoe de President is gemachtigd, biedt gelegenheid, rekening te houden met de op vattingen van de oorlogvoerenden. 58 1. Indien de President van oordeel is, dat tusschen twee of meer mogendheden een oorlogstoestand bestaat dan wel dat in eenigen staat een burgeroorlog wordt gevoerd van zoodanigen omvang, dat de uitvoer van wapens, munitie en oorlogstuig den vrede van de V.S. in gevaar zou kunnen brengen, maakt hij zulks bekend waarop automatisch een verbod van uitvoer in werking treedtin het eerste geval geldt dit niet alleen den export naar de in de bekendmaking genoemde oorlogvoerenden, doch mede dien naar neutralen met de bedoeling van verder vervoer naar de oorlogvoerenden. Welke goe deren onder deze paragraaf vallen zal door den President worden bekend gemaakt. 2. a. De President is gemachtigd den uitvoer met Amerikaansche vervoermiddelen naar oorlogsvoerende landen te verbieden van andere dan de onder 1 vallende goederen indien hij zulks noodig acht voor de bevordering van de veiligheid, het bewaren van den vrede of de bescherming van de levens van onderdanen dan wel van den handel. b. Hij is voorts gemachtigd, verscheping te verbieden van alle goederen waarvan de daarop betrekking hebbende rechten en belangen niet zijn overgegaan op niet-Amerikanen. c. De President is gemachtigd te bepalen, in hoeverre 2 riet van kracht zal zijn op aan de V.S. grenzende meren, rivieren en binnen wateren en de landgrenzen. K) De gegevens omtrent den inhoud zijn voornamelijk ontleend aan het artikel The neutrality act, van de hand van kap. Winslow verschenen in het September-October nummer van The Military Engineer. Belangstellen den verwijzen wij voorts nog naar nummer 11/12 van De Volkenbond, jaargang 1936/37.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 58