L Lid a heeft betrekking op goederen, welke door de oorlog voerenden als voorwaardelijke contrabande zullen worden aangeduid. 2. Tezamen geven de beide leden het principe weer van „cash and carry". 3. De bepaling ad c is gemaakt m.h.o. op den normalen handel met Canada voor het geval dit land als deel van het Britsche Rijk betrokken is bij een door dit rijk gevoerden oorlog. Deze paragraaf zegt niet minder dan dat de V.S. in het daarin aangeduide geval ter illustratie zij een aanval van een Ame rikaansche republiek op de Amerikaansche gebiedsdeelen van Europeesche staten genoemd niet neutraal zullen blijven. Het valt op, dat de wet geen bepaling bevat, welke tot 2 in dezelfde verhouding staat als 6 tot 1 vervoer van niet onder 1 vallende goederen uit buiten de V.S. gelegen neutrale havens naar de oorlogvoerenden en van noch onder 1, noch onder 2a vallende goederen van en naar havens in oorlogvoerende staten is dus in den zin van de Neutrality Act geen onwettige daad. De Amerikaansche scheepvaart, door de wet in het moederland van een deel van haar lading beroofd, zal zich waarschijnlijk trachten schadeloos te stellen door zich op de evengenoemde vervoeren te werpen, waarbij zij te meer kans op succes heeft doordat de voor haar verboden lading nu door normaal wellicht elders werkzame reederijen uit Amerika wordt gehaald. Zoo zulks het geval is, ontstaat een verschuiving van vervoeren, terwijl 59 3. Het is verboden, leeningen of credieten te verstrekken aan oorlogvoerenden of landen waaar burgeroorlog wordt gevoerd dan wel daartoe bemiddeling te verleenen. Ontheffing van dit verbod kan door den President op door hem te stellen voorwaarden worden verleend aan stichtingen voor menschlievend hulpbetoon (v.a. Roode Kruis) dan wel ingeval van normale handelstransacties of van ver plichtingen op korten termijn, het aangaan waarvan naar het oordeel van den President dienstig is ter bescherming van handels- of andere belangen van de V.S. 4. De wet is niet van toepassing op een Amerikaansche republiek, in oorlog met een niet-Amerikaanschen staat tenzij de republiek samenwerkt met een anderen niet-Amerikaanschen staat. 5. De „National Munitions Control Board" wordt belast met de uitvoering van de in de wet getroffen voorzieningenallen, die betrokken zijn bij den aanmaak van en den handel in wapens, munitie en oorlogstuig, dienen zich bij den raad in te schrijven en dezen op de hoogte te houden van hetgeen er in hun handel of bedrijf omgaat. Uitvoer van de goederen, opgesomd in de periodieke bekendma kingen 1) is alleen wettig indien gedekt door een vergunning van den N.M.C.B. 6. Amerikaansche schepen mogen, van welke haven ook, geen wapens, munitie en oorlogstuig vervoeren, naar een oorlogvoerenden staat, noch naar neutraal gebied indien daarbij de bedoeling voorzit van verder vervoer naar een oorlogvoerende.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 59