ingericht en is ook elders soberder geworden met haar mededee- lingen betreffende de defensie. De omstandigheden eischen zulks. Het betreft hier dan ook geen geheimdoener ij, doch een welover wogen en goedgefundeerde gedragslijn. Voor zoover voorlichting verantwoord is, wordt zij der pers niet onthouden. Met de versteviging van de weerkracht van het leger zijn aan- zienlijke sommen gemoeid. Men denke echter niet dat, nu daar over wordt beschikt, er met deze gelden royaal wordt omgespron gen. Integendeel, groote zuinigheid wordt betracht. Elke uitgave wordt nauwkeurig gewikt en gewogen en alleen die maatregelen, welke voor de verhooging van de gevechtskracht en het noodza kelijk onderhoud van het bestaande worden vereischt, komen tot uitvoering. Wanneer wij thans overgaan tot beschouwing van hetgeen er in het afgeloopen jaar in het Leger is gegroeid, dan valt allereerst de luchtvaartafdeeling te vermelden. Zij to'ont wel zeer zichtbaar vooruitgang. In den aanvang van het jaar verscheen de eerste afdeeling bommenwerpers in de lucht. De Glenn-Martins over troffen de goede verwachtingen, die ervan werden gekoesterd. De escadrille leverde met haar afstandvluchten door den geheelen archipel uitmuntende prestaties. Er werd gevlogen naar Atjeh, Singapore, Tarakan, Makassar en Timor Koepang. Van Balik- papan ging het zonder tusschenlanding over Menado naar Makas sar, en van Makassar over Ambon naar Timor Koepang. Non-stop- vluchten van 2000 km hadden aldus in patrouilleverband plaats. De tweede en derde afdeeling zijn op komst en voor het jaar 1938 ten einde is, zal dit alles nog aanzienlijk versterkt zijn. Deze versterking van de weermacht is van het uiterste belang. Door haar groote aanvalskracht is zij van groote preventieve waarde. En mede vormen de bommenwerpers een uiterst werk zaam beschermingsmiddel tegen luchtaanvallen. Wat deze laatste kunnen beteekenen, leeren de jongste gebeurtenissen in China. Luchtafweermiddelen op den grond kanonnen, mitrailleurs kunnen aanvallen uit de lucht voorzeker ernstig belemmeren. Een goede luchtbescherming beperkt de uitwerking van de aanvallen en is daarom evenzeer noodig. Doch beter nog is het, de vijandelijke vliegtuigen in hun basis te bestoken en te vernie tigen, voordat zij hun kwade werk ten uitvoer kunnen brengen, hetzij dat zij komen van een schip, dan wel van een vliegveld. Deze verdediging in offensieven zin om ons tot die taak te bepalen is aan onze bommenwerpers voor zooveel noodig in samenwerking met de Marine ten volle toevertrouwd. De goede aanvoering is verzekerd, de bemanningen zijn wèl geoefend. Aan de grondorganisatie wordt met voortvarendheid gewerkt. 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 5