Nog voordat de V.S. deelnamen aan den wereldoorlog beant woordde president Wilson de door hem onrechtmatig geachte handelingen van Duitsche onderzeebootcommandanten met be wapening van handelsschepen; de wapens zouden door de burger bemanning worden bediend. Nadat door Amerikaansche rechts kundigen de onwettigheid van deze daad was betoogd, welke de vaartuigen tot roofschepen maakte en de bemanning, zoo zij de wapens had gebezigd voor het plegen van verzet het lot van franctireurs zou hebben kunnen doen deelen, werd de bediening opgedragen aan marinepersoneel. Moet nu uit de in 10 gegeven aanduiding van de schepen waarvoor het verbod geldt worden geconcludeerd, dat het niet van kracht is t.a.v. schepen die lading vervoeren met een neutraal land tot eindbestemming Gezien de strekking van de wet en de opmerking van den schrijver in de M.E., dat 10 de pogingen om oorlog te vermijden ten goede komt, is zulks zeker niet het geval. Beschouwen wij nu de Neutrality Act nog in haar geheel, dan kan het volgende worden vastgesteld 1. in de handen van den President is een groote macht gelegd: hij alleen bepaalt of oorlog of burgerstrijd aanwezig zijn. Het verzet tegen deze macht is groeiende. 2. de inwerkingtreding van de wet vereischt een duidelijke uitspraakwas deze inzake den Spaanschen burgeroorlog t.a.v. Spanje mogelijk, t.a.v. Italië noch Duitschland was zulks uit voerbaar. Ook inzake het Chineesch-Japansche conflict kan geen toepassing worden verwacht; voorts zou China hierdoor theo retisch even zwaar, doch in de practijk onnoemelijk veel zwaar der worden getroffen dan Japan 3. de wet heeft vrijwel uitsluitend betrekking op het zee- neutraliteitsrecht 4. de bepalingen leveren in de practijk voordeelen op aan de ter zee sterke mogendheden (o.m. bescherming van het vervoer der op „cash and carry" basis gekochte goederen) 5. de verplichtingen van de onzijdigen worden strenger in acht genomen dan het internationaal recht eischt 6. voor het buiten den oorlog blijven wordt het sedert het einde van de 18e eeuw door de V.S. verdedigde beginsel van de vrije zee prijsgegven. Gezien de vooraanstaande en traditioneele rol, welke de V.S. van hun ontstaan af hebben gespeeld bij het verdedigen van dat beginsel valt zulks te betreuren. Blijkbaar denkt de redacteur 61 10. De aanwezigheid van een bewapening of van wapens aan boord van Amerikaansche schepen, betrokken in den handel met een der oorlogvoerenden, is verbodendit verbod geldt niet voor de wapens, welke de President kan bepalen noodig te zijn voor de hand having van de orde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 61