vijandelijke grond- en luchtwaarneming1). Het vervoer en het te water brengen moet snel en verrassend kunnen geschieden, waartoe zij van zeer lichte constructie en zeer handelbaar moeten zijn. Tot de aanvalsbruggen behooren de snelvlotbrug (V.P. plaat 39) en de bamboe trapeziumvonder (Zakboekje voor den officier Hdst. XIX fig. 5). Bij de middelen tot rivierovergang kunnen worden toegepast a. geïmproviseerde constructies b. standaardconstructies c. constructies van voorbereid materieel. Geïmproviseerde constructies zijn niet aan vaste constructie- vormen gebonden, doch worden, naar gelang van de omstandig heden, uit ter plaatse of in de omgeving van het punt van overgang aanwezige materialen en hulpmiddelen samengesteld. Doordat de bouwmaterialen moeten worden opgespoord en verzameld en derhalve meestal zeer ongelijksoortig zullen zijn, eischen zij steeds een afzonderlijk ontwerp. De vindingrijkheid van den uitvoerder speelt bij deze constructies een grooten rol. De bouwtijd is ge woonlijk aanzienlijk. Standaardconstructies voldoen aan reeds in vredestijd vastge stelde constructievormen en afmetingen en worden uitgevoerd volgens vastgestelde werkmethoden. De bouwmaterialen worden in timmerparken, fabrieken, werkplaatsen en houtaankapplaatsen verzameld en op genormaliseerde afmetingen gebracht, waarna ze worden opgevoerd naar de plaats van overgang. Aangezien alleen de meest geschikte materialen worden gebruikt en geen overtollig materieel wordt opgevoerd, worden lichte en handelbare onderdeelen verkregen, waarmede de snelheid van uitvoering zeer wordt bevorderd. Voorbeelden van dergelijke constructies zijn de inmiddels bij de pioniers in gebruik genomen 5 en 10 tons juk- en schraagbruggen, waarvan een beschrijving werd gegeven in I.M.T. 1935 Nr. 10. Voorbereid materieel bestaat uit reeds in vredestijd geheel geconfectionneerde onderdeelen, welke zoodanig zijn ontworpen, en tot in details doordacht, dat daarmede in den kortst mogelijken tijd een rivierovergang kan worden verkregen. Het materieel is gewoonlijk in afdeelingen van een bepaalde capaciteit vereenigd en wordt uit de parken naar behoefte ter beschikking gesteld. Tot dit materieel behoort het drijfzah- en pontonmaterie el en het materieel lichte colonnebrug. 65 Wij zouden liever zeggenzoo dicht bij de plaats van overgang als m.h.o. op een goede maskeering toelaatbaar is. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 65