structie is echter zoodanig ontworpen, dat instede van drijfzakken ook bundels bamboe of drijvers van olieblikken als drijflichamen kunnen worden toegepast. III. VOORBEREID MATERIEEL LICHTE COLONNEBRUG. Dit materieel is bestemd tot het samenstellen van lichte colon- nebruggen, dan wel van lichte overzetmiddelen in den vorm van veren, geschikt voor het overzetten van draagpaarden, bergartil- lerie, treinkarren, personenauto's en autoletten. De veren kunnen worden gebouwd al dan niet met toepassing van aanlegsteigers. De bovenbouw bestaat geheel, de onderbouw (ondersteuningen) daarentegen gedeeltelijk uit voorbereid materieel. De voorbereide ondersteuningen bestaan uit landhoofden en een gering aantal verstelbare houten schragen. De gedeeltelijk voorbereide onder steuningen bestaan uit materieel om daaruit met drums, vaartuigen of drijfzakken drijvers samen te stellen, dan wel met eenige plaat selijk te verzamelen materialen schragen te bouwen. Het materieel is ingedeeld in afdeelingen. Elke afdeeling omvat: 2 landhoofdvakken, elk bestaande uit materieel voor 2 land hoofden en een compleet brugvak (lang 5 m) gelegen tusschen landhoofd en schraag 4 schraagvakken, elk bestaande uit een verstelbare schraag en een compleet brugvak als boven 12 drijvervakken, elk bestaande uit het materieel om met 8 drums, elk van 290 kg drijfvermogen, dan wel met 6 met kapok gevulde drijfzakken of met een vaartuig van ca. 3500 kg draag vermogen een drijflichaam samen te stellen, en een brugvak van 7 brugliggers, doch slechts 4.15 m brugdek. Uit het materieel voor het samenstellen der drijvers kunnen ook met eenige plaatselijk verzamelde materialen de reeds hiervoren genoemde gedeeltelijk voorbereide schragen worden samengesteld. Het vervoer van een afdeeling met drums of gevulde drijf zakken kan geschieden op 15 normale vrachtauto's van 22% ton laadvermogen, t.w.: 1 landhoofdauto a 2 landhoofdvakken, 2 schraagauto's a 2 schraagvakken en 12 drijverauto's a 1 drij vervak. Indien geen drums of gevulde drijfzakken worden vervoerd, kunnen 2 drijvervakken op 1 auto worden geladen, zoodat alsdan voor het vervoer van 1 afdeeling 9 vrachtauto's noodig zijn. Een veer bestaat normaal uit 2 steigers en een of twee vlotten. De steigers worden in den regel als vaste steigers, bestaande uit een landhoofdvak en een verstelbare schraag, uitgevoerd. De vlotten kunnen worden samengesteld uit 2 of 3 drijvers. 68

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 68