Dan de luchtverdediging met middelen op den grond. Belang rijke hoeveelheden materiaal zijn op komst. Hier vindt men intusschen een voorbeeld van de moeilijkheden, welke de opbouw van een organisatie van nieuw materieel ondervindt. De batterijen zijn niet meer van het eenvoudige type als die uit den tijd van het voorlaadgeschut. Het mechanisme is ingewikkeld. De wijze van vuren met een afweerbatterij verschilt aanzienlijk van die van andere soorten van artillerie. Vorming van instructeurs moet dus voorafgaan aan de opleiding van personeel op eenigszins ruime schaal. De fabricage der kanonnen en bijbehoorende instrumenten neemt evenzeer langen tijd in beslag. Materieelaanschaffing en personeelsopleiding dienen hand aan hand te gaan. Men kan niet maar „vast beginnen" in afwachting van het materieel De vorming van luchtafweereenheden is dus niet alleen een kwestie van geld en goeden wil. Wat overigens het geld betreftmen is er nog niet met den aankoop van kanonnen en de indienstneming van het bedieningspersoneel. Er zijn nog andere consequenties als aanschaffing (en oplegging) van munitie, vuurleidingstoestel len, zoeklichten, tractiemiddelen, kampementsbouw. Er zit aan zulk een organisatie meer vast dan veelal wordt vermeend. Bij andere materieelaanschaffingen treden overeenkomstige moeilijkheden op. Het is uiteraard onmogelijk alle plaatsen in Indië van eenige beteekenis van luchtafweermiddelen op den grond te voorzien. Zulks zou niet alleen niet te betalen zijn, maar ook niet vereenig- baar met het streven, met de beschikbare gelden een zoo hoog mogelijk rendement te bereiken. Het grootste rendement leveren mobiele strijdmiddelen en niet dezulke, die aan den grond a.h.w. zijn vastgenageld of nauwelijks verplaatsbaar zijn. Voor deze moet naar de uiterste beperking worden gestreefd. Hieruit volgt wel, hoe belangrijk de passieve lucht- bescherming van de bevolking is. Het stemt tot verheugenis, dat in het afgeloopen jaar in dit opzicht groote vorderingen zijn gemaakt. Voordat aan den opzet van beschermingsschema's kon worden begonnen, dienden deskundige krachten te woi den gevormd. Hiertoe werkte de militaire gasschool mede medici en technici ontvingen er een opleiding, zoodat men plaatselijk over geschikte krachten kwam te beschikken. Met militaire voorlich ting werden daar, waar de wil om met voortvarendheid op dit gebied iets tot stand te brengen aanwezig was, goede resultaten bereikt. Er werd een grondslag gelegd, waarop de thans gevormde centrale inspectie van de luchtbescherming met vrucht kan vooit- bouwen. De vervaardiging van een niet te duur gasmasker voor de bur gerbevolking stuit op moeilijkheden, welke, naar wordt gehoopt, binnen niet te langen tijd zullen zijn overwonnen. De gasmasker- 6

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 6