draagbalk 8000 kg dragen het gewicht van de schraag bedraagt 300 kg. Het landhoofd wordt gevormd door een zwaren djatihouten grondbalk, welke is voorzien van dubbele sjorhaken voor beves tiging van de bruglig'gers. De grondbalk wordt op den oever vast gelegd met piketten van staalbuis. De bovenbouw van bruggen en veren bestaat in elk vak uit 4 houten en 4 stalen brugliggers, laatstgenoemde gelegd in groepen van twee ter plaatse van de raddrukken der voertuigen. De brugdekplanken worden bevestigd op de uiterste houten brug liggers met woelsjorringen en radkeerders, waarvoor houten brug liggers worden benut. Alle houtwerken zijn van djati, waaraan hooge eischen van kwaliteit zijn gesteld, zulks teneinde groote spanningen toe te kunnen laten en daardoor geringe afmetingen te verkrijgen, waardoor weer het gewicht van het materieel tot een minimum beperkt blijft. Tot het materieel behooren voorts vaargereedschap (roei riemen, roeidollen, schippershaken, pompen en klipankers van 50 kg), laadkleppen, welke dienen voor den overgang van voertuigen van de aanlegsteigers op de vlotten, buitenboordmotoren voor voortbeweging van pontons en vlotten over zeer breede wateren, touwwerk (sjortouwen, vanglijnen, tuitouwen en ankertrossen) en hulpmiddelen voor het vervoer van het materieel op vracht auto's. Het materieel is ingedeeld in ponton-af deeling en. Elke afdeeling bestaat uit 12 pontonvakken, 4 schraagvakken en 2 landhoofd- vakken. Elk vak bevat het materieel, dat noodig is voor den bouw van een bepaald brugvak in de 5 tons brug, terwijl in elk vak gerekend is op 100 reserve aan touwwerk. Onder brugvak wordt hier verstaan een steunpunt (ponton, schraag of landhoofd) met aan- grenzenden bovenbouw tot een volgende ondersteuning. Aldus komen in een pontonafdeeling 12 pontons, 4 schragen en 2 land- hoofden voor. Aangezien uit het materieel ook veren moeten worden gebouwd, waarbij meer landhoofden noodig kunnen zijn dan bij een brug, is het aantal grondbalken in elk landhoofdvak op 2 gebracht. Voorts zijn in een afdeeling opgenomen 2 buiten boordmotoren, 4 tweewielige onderstellen, 4 laadkleppen, eenige reserve-onderdeelen van pontons en schragen en het noodige materieel voor het beladen van de vrachtauto's. Bij het ontwerpen van het materieel en het samenstellen der verschillende vakken is er op gerekend, dat elk vak vervoerd moet kunnen worden op een willekeurige 2 a 2% tons vrachtauto. Elke auto vormt a.h.w. een eenheid aan materieel, welke achter eenvolgens bij een brugslag noodig is. Per ponton-afdeeling zijn benoodigd 18 vrachtauto's t.w. 12 pontonauto's, 4 schraagauto's en 2 landhoofdauto's. De wijze van 73

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 73