kwestie is in deze landen aanmerkelijk ingewikkelder gebleken dan zij elders is. De kustverdedigingswerken werden op verschillende plaatsen verbeterd. Op andere plaatsen werd de bouw van batterijen ter hand genomen. Het werk maakte goeden voortgang. Een deel der mobiele artillerie won door doelmatiger uitrusting aan waarde. Van een ander deel is een betere bewapening voor bereid. De personeelsbezetting van dit wapenonderdeel wordt verbeterd. De pantserauto's voor de cavalerie kunnen eerstdaags worden verwacht. Het heeft lang geduurd, voordat zij kwamen, doch hun deugdelijkheid staat thans dan ook vast. Bij de infanterie is een aanzienlijke uitbreiding van automati sche wapens en mortieren aanstaande. Reorganisatie van eenhe den gaat hiermee gepaard. Vechtwagens zijn op komst. Nagegaan zal worden, wat in onze terreinen met deze strijdmiddelen is te bereiken. Daarvan zal afhangen, in hoeverre er in de organisatie een plaats aan zal worden ingeruimd. Vele verbeteringen in de bewapening en verdere uitrusting der troepen hebben haar terugslag op het wapen der genie ver bindingsdienst (radio en telefonen), verlichtingsdienst (zoeklich ten), automobieldienst. Mede werd aan den brugslag bijzondere aandacht besteed. Afgescheiden nog van hetgeen door den bouw dienst werd gepresteerd, kan het wapen der genie terugzien op een welbesteed 1937. De organisatie der genietroepen heeft zich op doelmatige wijze gevoegd naar de vele en velerlei behoeften op militair technisch gebied. De bij dit alles noodzakelijke opleidingen eischen veel kader, dat aan den gewonen troependienst die uiteraard naast alles voortgang moet hebben moet worden onttrokken. Dit is een bezwaar, dat moet worden aanvaard, aangezien zulks de eenige methode is om tot een spoedige verbetering van het geheel te komen. De vorming van kader, welke met een en ander hand aan hand moet gaan, eischt op zich zelf weer instructie-personeel. De laatste cursus aan de kaderschool der infanterie te Magelang begon met 1000 leerlingen Op officieren en kader bij den troep wordt zoo een zware wissel getrokken. Doch wetend, waarom het gaat, wijden zij zich met blijmoedigheid aan hun taak, en geven zij zich ten volle. De opbouw, op verschillende plaatsen, ook in de buitengewes ten, van reserve-korpsen van oud-militairen had voortgang. Op Bali kwam voorts het korps Prajoda tot stand, een korps dat eenigszins te vergelijken valt met de korpsen Barisan op 7

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 7