88 Mechanization, verschenen in J.R.A. April, waarin luit.kol. Davidson voor stelde de bij. in te deelen in 3 groepen of sien. t.w. a. de vuurmondenb. de „wagon lines", hier alle auto's c. de bij.st., in andere artikelen aange duid als de horizontale organisatie tegenover de verticale, de indeeling in 3 sien. Commentaar over dit voorstel wordt in het Oct. nr. gegeven in de artikelen Battery Organization („R.P."), Sections or Departements (luit. kol. Lambert) ear Horizontal or vertical mj. Olliver), waaruit blijkt, dat het niet zonder verzet wordt aanvaard. Voor de hor. org. pleit het groote belang van een goed onderhoud van het motormat, (tractcren, aun.) waartoe het, daar dit tot de art. behoort, noodig is bij dit wapen over specialisten te beschikken; hier staat tegenover, dat men nu zoo langzamerhand al genoeg specialisten en te weinig „echte" artilleristen heeft (het tweede artikel geeft hieromtrent eenige merkwaardige cijfers R.P. bespreekt nog een indeeling van de 6-stun.-bij. in 2 sien. van 3 stun, instede van 3 sien. van 2 stun. Hoewel S. terzake niet geheel duidelijk is, zijn de vergelijkende beschouwing tusschen die 2- en 3-stun.-sie. blijk baar gebaseerd op de overweging, dat sien. zeer vaak zelfstandig zullen moeten optreden, niet alleen bij sprongsgewijze stellingverandering in ge vallen, waarin voor steun van de voorhoede slechts 1 bij. beschikbaar is, doch mede omdat het niet altijd mogelijk zal zijn, stellingen te vinder- voor 6-stun.-bijn. Uitgaande van de overweging, dat het art. vuur grooten- deels neutraliseering beoogt, merkt S. op, dat het daarvoor benoodigde tempo door sien. van 2 stun, mdb.- en zw. art. niet kan worden onderhou den of bereikt, zeker niet, indien een vuurmond uitvalt, in welke geval zelfs een 2-stun.-sie. van It. gs. in gebreke zal blijven. Bovendien is het, vuronde met lu.wg., gevaarlijk af te gaan op de wg. van een laag van 2 doch niet op een laag van 3 schn. Mj. Olliver maakt omtrent zelfstandig optredende sien. nog de opmer king, dat de sie. in 1914 de tactische eenheid was doch thans niet meer om zelfstandig te kunnen optreden dient bij de sie., afhankelijk van de toebedeelde taak, een grooter of kleiner deel van den bij.st. te worden in gedeeld, een improvisatie, welke „verticaal door de horizontale indeeling heensnijdt". Zoowel R.P. als mj. Olliver brengen nog den overgang van vredes- op oorlogsvoet ter sprake, welke thans geschiedt door het oprichten van de derde sie. waartoe de 2 overige sien. eenig personeel moeten afstaan. Een minder schokkende overgang zou zijn te bereiken, volgens R. P., door invoering van de in vredestijd 2 stun, tellende 3-stun.-sien„ volgens mj. Olliver door invoering van de hor. org. Aangeteekend zij tenslotte, dat de Eng. I. d. A. zich blijkens het artikel van mj. Olliver eveneens reeds heeft uigelaten over een mogelijke ver vanging van de sie.-indeeling door het groep-systeem. Tactisch gebruik eni optreden. Omtrent de Russische opvattingen inzake het tactisch gebruik van de art. is het e.e.a. vermeld in het artikel Üher den Einsatz der Artillerie im Begegnungsgefecht, voorkomende in de bijlage Truppendienst van D.W.nr.42. Zoolang nog geen kans bestaat op aanraking, marcheert de art. tijdens den marsch in de richting van den vijand vereenigd; wanneer de genoemde kans aanwezig is, gaat men al spoedig tot een ver doorgevoerde verdee ling van de art. over zoo worden niet alleen bijn., doch zelfs enkele stun, ingedeeld bij de verkennings- en veiligheidsafdeeiingen, niet alleen bij de verschillende echelons van de voorhoede, waaraan zoolang de terreins omstandigheden dit toelaten, de helft van de art. wordt toebedeeld, doch ook aan flankdekkingen e.d. Niet duidelijk blijkt uit het R. velddienst voorschrift 1929 aldus de S. welke rol de div.- en reg. art. (zie I. M. T. 1937 blz. 1139) bij de inf. in deze phase spelen bij den pantser- afweer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 88