90 en de voornemens van de cdtn. daarvan blijvende vb. met die bijn. en de zich nog in afwachtingsopstelling bevindende eenheden is daartoe noodig. De bevelsuitgifte geschiedt mondeling of met zeer korte schriftelijke bevelen. Bestrijding pantserauto's en vechtwagens. In B.B.S.M. Aug. geeft mj. Portier zijn inzichten omtrent het optreden van L'artillerie contre les chars de combat. S. ziet het verloop van ee<n vew.av. als volgtde le golf tracht door te dringen tot de vij. art.stln., de 2e golf bestrijdt de anti-tankwapens, de 3e richt zich, gevolgd door inf., tegen de vij.inf. en de 4e golf ruimt de weerstandsnesten op, een gedacht verloop, waarover nog wel het e.e.a. zou zijn te zeggen, hetgeen echter buiten het kader van deze rubriek zou vallen. Wat kan de art. tegen dezen av. doen De plaatsen, waar de vewn. zich verzamelen, zullen op 8 a 10 km van de art.stln. zijn gelegen en alleen met vèrdragend geschut en met behulp van lu.wg. - in een enkel geval misschien met geluidwg. kunnen worden bevuurd. Zijn de vewn. in aantocht, dan kunnen barrages worden gelegd; hiervan zijn echter slechts toevalstreffers te verwachten. Conclusie: de inf. moet voor den vew.afweer over haar eigen middelen beschikken. Heeft ook de art. speciale afweerwapens noodig Bij frontalen av. op de bijn. zullen de vewn. geen succes hebben. Op 18 Juh 1918 gingen tijdens een frontaal tegen de art. gerichten vew.av. binnen enkele minuten 15 van de 20 tanks verloren 8 daarvan werden door een enkele bij. in elkaar ge schoten. Komt de vew. av. van ter zijde, dan is de art. niet tot afweer in staat. Zij zal zich daarom dienen te beschermen door 1. juiste stellingkeuze dit zal echter niet altijd mogelijk zijn, daar de vuuropdradht overweegt en nog aan andere eischen dient te worden voldaan (waarnemingnabijvdd. gasbescherming) de flank blijft daarom meestentijds kwetsbaar. 2. passieve vdd. is een aan de eischen voldoende terreinhindemis niet aanwezig, dan zou een kunstmatige kunnen worden aangelegd. Voor den aanleg eener mijnversperring heeft men per km noodig ongeveer 1400 mijnen van 5 kg, welke door 600 man in 24 uur kunnen worden gelegd. De art. beschikt echter noch over dit personeel, noch over het mat. om de mijnen te vervoeren. Rest dus slechts 3. actieve vdd. door afweerwapens, volgens S. van 40 mm (o. i. doet men goed, het kal. op 50 mm te stellen dat van 40 mm zou binnen niet al te langen tijd wel eens onvoldoende kunnen blijken). S. voorziet het verwijt, dat deze afweerwapens meestentijds werkeloos zullen zijn z. i. is zulks niet noodig daar het pags. zoolang het zijn eigenlijke taak niet behoeft te vervullen kan worden gebezigd voor de bestrijding van vliegtuigen waardoor de voor deze taak thans ingedeelde mitrn. zouden kunnen vervallen. Aan deze combinatie van taken kleven de bekende, zoowel op tactische als technische gronden berustende nadeelen, welke bekend mogen worden verondersteld en waarop wij derhalve niet verder in zullen gaan. Luchtdoelartillerie. In M.W. nr. 14 en 18 nemen de res.kap. Peres (in den wereldoorlog cdt. eener Id.bij. en ontwerper van de eerste hulpmiddelen bij het beschieten van ld.doelen) en gnl. Grimme in Die Leistungen der Flakwaffe im Welt- krieg stelling tegen het afmeten van de door de fd.art. bereikte resultaten naar het gemiddeld voor het neerhalen van één vij. vlg. benoodigde aantal schoten. Het in dien oorlog bereikte geringe resultaat genoemd worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 90