93 twee mitrn. met groote vuursnelheid aangebracht, die buiten den schroef- cirkel vuren. 4e. Het opvoeren van de snelheid van de pagers. Gebleken is, dat de zeer snelle jagers, al zijn zij dan ook in bepaalde momenten zeer noodig, de minder snelle doch maniabeler vlgn. niet geheel kunnen vervangen. Toe stellen van het laatste type waren meermalen in staat mits in handen van uitstekende jachtvliegers snellere jagers in zeer moeilijke omstan digheden te brengen. De groote bochten, welke de snelle jagers moeten maken tijdens het manoeuvreeren maken die toestellen ongeschikt om in een sterk gesloten verband het luchtgevecht te voeren terwijl het herhalen van den aanval wordt beperkt. Daartegenover kunnen de minder snelle jagers den tegenstander harceleeren zonder hem los te laten. In L.W. 1937 Nr. 9 geeft B. Keszler een overzicht van de van 14 t/m 16 Juli 1937 in Engeland gehouden kustverdedigingsoefeningen waaraan be halve de marine sterke lu. str. krn. deelnamen. Bij de gecombineerde oefeningen werd van de onderstelling uitgegaan, dat een op ongeveer 1000 km W van Eng. gelegen Rijk in oorlog was met Eng. en van plan was een aanval met zee- en lu. str. km. te ondernemen op de havens aan de Eng. Z. kust. De vij. (blauw) beschikte o.m. over twee vliegkampschepen met 69 vlgn. en over 10 amphibietoestellen aan boord van de slagschepen en kruisers terwijl rood aan lu.str.km. de beschikking had over 12 afdee- lingen van de R.A.F. met 146 vlgn. w.o. 24 vliegbooten. Het plan van blauw was de havens van Plymouth, Portland en Portsmouth aan te vallen terwijl het er bij rood in de eerste plaats om ging den opmarsch van de vij .vloot tijdig en nauwkeurig vast te stellen. M.h.o. op het groote door de vliegbooten van rood te bewaken gebied werd een gedeelte daarvan ter bewaking toegewezen aan de onderzeeërs evenals de vk. bij nacht zoodat te vk.vlgn. uitsluitend bij dag werden ingezet. De cdt. van de roode lu.str.krn. betwij felde nml. de mogelijkheid om met vlgn. gedurende den nacht de voeling met de vij.schepen te blijven behouden. Omtrent het verloop van de oefe ningen, welke 40 uur duurden, vermeldt S. o.m. het volgende. Een bij het begin van de oefening op 14 Juli om 15.00 van de Scilly eilanden gestarte pat. vliegbooten stelde 42 min. later op 100 km W. van deze eilanden een blauw eskader vast bestaande uit 3 kruisers en 5 destroyers. Nadat door den commandant van rood onmiddellijk een afd. Anson kustbewakings vlgn. de lucht was ingezonden met opdracht het gemelde blauwe eskader te bombardeeren kwam van een andere vliegbootpat. een melding binnen van een zich op 50 km ZW van Bishops Rock bevindend blauw eskader waarbij zich o.m. een vliegkampschip bevond. De reeds gestarte afd. Ansonvlgn. werd radiografisch onmiddellijk opdracht gegeven om de reeds verstrekte opdracht af te breken en met nog 2 afdn. bommenwerpers het gevaarlijkste vij.dl., nml. het vliegkampschip, aan te vallen. Twee uur nadat het was gemeld werd het vliegkampschip gebombardeerd en zwaar beschadigd. Denzelfden dag werd ook het andere vliegkampschip nog ont dekt op 70 km NW van Bishops Rock het werd echter pas bij het aanbre ken van den 15den aangevallen. 15 Juli voerde blauw aanvallen uit met zee- en lu.str.krn. op de roode havens waarbij de vdd. op sommige punten volkomen werd verrast. Dit was een gevolg van de omstandigheid, dat de vliegkampschepen de kust tot op 80 km waren genaderd hetgeen in werke lijkheid nooit mogelijk zou zijn geweest. Hierdoor was het voor de van die schepen startende vlgn. mogelijk de dln. te bereiken voor dat de jagers in de lucht waren ook de ld.art. werd te laat gewaarschuwd zoodat ook die bijna niet in werking kwam. Pas toen rood besloot boven de aangevallen plaatsen een jachtpermanence in te stellen gelukte het om de vij. bommen werpers aan te grijpen hetzij voordat zij hun bommen hadden afgeworpen Twee-motorige landvliegtuigen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 93