96 punt toelaat. Deze zoo kenmerkende eigenschappen van den modernen bommenwerper maken dit wapen geschikt om als zelfstandig ageerende slagluchtmacht op te treden. Gencemde eigenschappen stellen ook het vraagstuk van de luchtverde diging in een ander daglicht. De mj. Zegers wees er in het hiervoren aan gehaalde artikel van zijn hand reeds op, dat men hoe langer hoe m er de moeilijkheden gaat inzien voor de bij de luchtverdediging van een object ingedeelde jachtvlgn. om op tijd op gevechtshoogte geconcentrec rd te zijn voer bestrijding van de steeds sneller en weerkrachtiger bombardeervlgn., terwijl S. het zelfs niet uitgesloten acht, dat het binnen afzienbaren tijd niet meer mogelijk zal zijn om zelfs de snelste éénpersoons jachtvlgn. met kans op succes volgens het „alarm-systeem" voor directe luchtvdd. te ge bruiken. Indien men dan toch de directe luchtvdd. niet geheel wil loslaten, hetgeen o.i. met het oog cp het moreel der eigen bevolking vooreerst wel niet te verantwoorden zal zijn, moet men volgens S.voor een directe luchtvdd. met vliegtuigen wel noodgedwongen zijn toevlucht nemen tot toepassing van het z.g. „bewakings-systeem". In dit systeem passen echter slechts jachtvlgn., welke geruimen tijd in de lucht kunnen „kruisen", de z.g. „jacht-kruisers", zulks in tegenstelling met de alarmjagers, die terwille van het noodzakelijk groote stijgvermogen om na alarm sr.el op gevechts hoogte te kunnen komen, slechts een zeer beperkten brandstofvoorraad aan boord hebben. 2) Wanneer men dus de directe luchtvdd. met vlgn. wil bewerkstelligen, komt volgens S niet de alarm-jager „im Frage" en zeer zeker niet voor de directe bescherming van aan zee gelegen vloctbases of vloothulpsteun- punten doch de jacht-kruiser, een meermotorig vlg. met mogelijkheid om lang in de lucht in de nabijheid van het te beveiligen object te blijven kruisen en op aanvalshoogte vij. bombardementsaanvallen op te wachten en deze vlgn. te bestoken met tijdbommen, c.q. met mitr. en geschutvuur. Daarbij kemt, dat de jacht-kruiser, welke den vij. bommenwerper c.q. een verband van deze met tijdbommen bestrijdt, de luchtdoelart. niet zal hinderen de luchtdoelbestrijding kan dus door ld. art. en jachtkruisers tegelijkertijd worden uitgevoerd, h'tgeen met alarmjagers niet mogelijk is (de aatnvalszöne van deze jachtvlgn. ligt nml. in het onveilige gebied van de projectielen van het ld. geschut). Nu is echter ook S. betoogt zulks in de laatste jaren, als gevolg van den cntwikkelingsgang van de luchtvaarttechniek en de daarmede ver band houdende inzichten omtrent het. gebruik van de luchtstrijdkrachten, allerwege de indirecte luchtverdediging (luchtbombardementen, in het bijzonder van de vliegparken) meer en meer op den voorgrond getreden. Men b'hoeve slechts daarvoor de huidige Jap. luchtactie in China te bestudeeren. Evenals ter zee de aantallen oorlogsschepen tegenover elkaar worden afgewogen in de denkbare conflicten, zoo wordt in den modernen oorlog de kracht in de lucht in de eerste plaats gemeten met de beschikbare bombardeer-eskaders. Zulks is in hooge mate evident m.b.t. onze Ned.-Ind. verhoudingen. Immers, de ligging van Ned.-Indië t.o.v. de omringende landen is zoodanig wij wezen reeds in I.M.T. 1937 nr. 12 bladz. 1143 hierop Waarbij dus de jachtvlgn. eerst na door den luchtwachtdienst te z;jn gealarmeerd, opstijgen en aanvalshoogte nemen. Reeds eerder werd te dezer plaatse aangetoond, dat juist een tijdige alarmeering bij vlootbases of andere nabij de kust gelegen objecten als regel onoverkomenlijke moeilijkheden met zich mede brengt, daar de luchtwachtrnketen aan de zeezijde z er bezwaarlijk is tot stand te brengen en in s+and te houden. 2) Men zou natuurlijk het bewakingssysteem ook met „alarmjagers" kunnen toepassen, doch dan zou men aanzienlijk mer van deze jagers nocdig hebben dan van speciaal voor het bewakingssysteem geconstrueerde vlgn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 96