98 Met de conclusies van S., dat een geleidelijke versterking van het aantal bombardementsvIgn. van het Kon. N.-I. Leger tot een aantal van 200 stuks thans allermeest noodig is en dat de inrichting van de noodige basisyheg- velden in de buitengewesten, reeds door den Minister Colijn m uitzicht gesteld, zoo spoedig mogelijk haar beslag zal moeten verkrijgen om onder havige luchtactie tot den geheelen Archipel te kunnen uitstrekken, kunnen wij dan ook volledig instemmen. Vorenstaande zienswijze vindt ook ruggesteun in uitspraken in buiten- landsche tijdschriften. In dit verband moge allereerst gewezen worden op een zeer opmerkelijk artikel, getiteld „Our use of air power m de „Army Ordnance" (Nov.-Dec. 1937), van gezaghebbende zijde, nml. van de hand van Gnl. Mi. F. M. Andrews, commander of the G. H. Q. Air Force (U.b.A.J, waarvan in I.M.T. 1937 nr. 12 (bladz. 1128) een uittreksel werd gepubliceerd. S betoogt hierin, dat de kustverdediging in haar vollen omvang tot de onaf wijsbare taak van het leger behoort, daarbij gesteund door de luchtstrijd krachten. Immers dit wapen stelt den bevelhebber in staat een agressor reeds bij de nadering van de kust op grooten afstand aan te grijpen en zoodoende het door alle tijden heen als juist erkende krijgskundige beginsel door te voeren, dat de kracht van de verdediging niet gezocht moet worden in een passief afwachten, doch in een binnen beperkt raam gehouden offensief optreden, bij voorkeur op ongedekte of minder gedekte flanken van den tegenstander. De lucht nu is door de ontwikkeling van het lucht- wapen voor elke weermacht te land of ter zee min of meer de ongedekte flank geworden. Zeer in het bijzonder geldt zulks voor strijdkrachten ter zee; daarom leent het luchtwapen (i.e. de landbommenwerper) zich dan ook bij uitstek tot het voeren van een offensieve kustverdediging. Het biedt tevens de mogelijkheid om t.b.v. de passieve kustverdediging met een minimum aan middelen te volstaan. De conclusies van S. luiden dan ook: „The direct defence of the coast is the Army's responsibility. In this respon sibility, bombardment aviation is a vitally necessary weapon. In some situations it is the only usable oneAs all effective air operations must be conducted from well prepared and organised air bases, it follows that the first mission of our air forces usually will be to deny to the enemy, through independant air operations, any suitable bases, floating or ground, from which he might operate. It is to that end that we are designing our bombardment organizations and training our personnel The use of the Air Force in coast defence will, of course, be a combination of independant missions of bombardment and as the enemy comes within the sphere of influence of ground arms of close-support missions. In this connection, I cannot conceive of any enemy attempting a landing on our coasts without first gaining air supiority Wij behoeven aan deze uitspraken niets toe te voegen. Degenen, die er verder aan mochten twijfelen of van bombardementsvlgn. wel redelijk succes is te verwachten op de kust naderende zeestrijdkrachten afgezien van bombardementen van een eventueel door hen geconvoyeerde transportvloot, welke uiteraard onbetwistbaar uiterst kwetsbaar voor der gelijke vlg.aanvallen is mogen worden verwezen naar een artikel m de Aero D. van Juni 1937 getiteld „Airplanes can sink battleships in welk artikel de schrijver aan de hand van verschillende recente voorbeelden tot de volgende conclusie komt: „Against shorei-based heavy bombers all warships, including aircraft carriers, are helpless targets v. G.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 98