202 luchtpostdienst en vervolgens in den aanvang van 1939 passagiers gaan vervoeren. Waarnemers hechten echter, volgens een mededeeling in het weekblad Het verre Oosten van 1 Jan. 1938, aan de opening van onderhavige luchtlijn meer dan een louter commercieele beteekenis. Japan toch heeft op de mandaateiln. geen belangrijke handelsbelangener wonen daar slechts in totaal 70.000 personen, voor het meerendeel Inheemsche stammen. Daartegen wordt door Japan uit strategisch oogpunt de mandaatbezittingen, als een tegenwicht voor het potentieele militaire belang van Goeam en de Philippijnen, uiterst gewichtig geacht. v.G. Intendance. In het „Zeitschrift für die Heeresverwaltung, Heft 5, September 1937", geeft Dr. Wilhelm Schreiber, Ministerialrat im Reichsfinanzministerium, Intendant d. Res., in een artikel „Feldverpflegung im Bewegungskrieg" een in groote lijnen gesteld overzicht over het verloop van de verpleging in den bewegingsoorlog (Oost-front) bij een Infanterie-divisie, welke beschikte over eigen verplegingscolonnes. Schrijver wijst er op, dat in de practijk de verplegingsdienst niet volgens een te voren vastgesteld schema als een uurwerk afloopt, maar dat voortdurend aanpassing aan de bijzondere omstandigheden noodig is. Dit laatste eischt van den Intendant vlotheid, inzicht, initiatief, lichamelijk uithoudingsvermogen, enz. Schrijver brengt naar voren, dat het administratieve gedeelte van het werk noodgedwongen vaak moet blijven liggen en het vóór alles gaat, om het benoodigde op tijd aan de troepen af te leveren. Voorts wordt nog gewezen op het belang van het dagelijksche contact tussehen Intendant en verplegingsofficieren, het meermalen bezoeken van de strijdende troepen, en last not least het contact tussehen Intendant en „Gefechtsstaffel" van den divisiestaf. De nadruk wordt gelegd op het verschil tussehen de verpleging gedurende den stelling oorlog en in den bewegingsoorlog. In den stellingoorlog kan het verplegingsapparaat als het ware fijner worden afgesteld en is meer methodisch werken mogelijk. In den bewegings oorlog gaat men volgens schrijver meer tot „oermethoden" over en heeft elk geval op zich zelf een bijzondere toepassing noodig. Het artikel geeft een duidelijk overzicht van den gang van de verpleging en den dienst van den Intendant gedurende een vol etmaal. In de Revue de L'Intendance, aflevering Sept.-Oct. 1937, wordt door den Intendant Militaire Ire classe Maurice een uiteenzetting gegeven van de toepassing der koeltechniek en het gebruik van vries- en koelinrichtingen bij het Leger in oorlogstijd. Vóór 1914 werd in Europa reeds gebruik gemaakt van vries- en koelhuizen, doch op betrekkelijk kleine schaal de oorlog 1914 1918 is echter aanleiding geweest, dat de koeltechniek een groote vlucht heeft genomen, als gevolg van het feit dat bij de Legerver- pleging tijdens den oorlog het gebruik van genoemde inrichtingen onont beerlijk werd. Door de groote behoefte aan vleesch voor het strijdende leger, steeg in 1914 het verbruik van vleesch dermate, dat het te voorzien was, dat de in Frankrijk aanwezige veestapel spoedig ontoereikend zou zijn om in het benoodigde te kunnen voorzien. 2 Augustus 1914 werden dan ook alle douanerechten op den invoer van vleesch opgeheven, teneinde den invoer van Buitenlandsch-bevroren vleesch te stimuleeren. Het verbruik werd nog aanmerkelijk grooter, toen de Engelsche en Amerikaansehe contingenten strijders in Frankrijk hun intrede deden. Onmiddellijk deden zich de moeilijkheden gevoelen verbonden aan het opbewaren en transporteeren van de groote hoeveelheden bevroren vleesch,

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 100