203 niet alleen door gebrek aan vriesruimten maar ook door het niet voldoende beschikbaar zijn van doeltreffende transportmiddelen. Vries- en koelinrichtingen werden in ruimen getale gebouwd, vooral in de havenplaatsen. Als gevolg van den oorlog zijn groote entrepots met vries- en koelinrichtingen ontstaan te Marseille, Bordeaux, Le Havre, Duinkerken en Boulogne. De Kolonel Intendant P. Baraton heeft over de toepassing van de koel techniek een uitgebreide beschrijving gegeven in zijn boekwerk „Viande congelée exploitation des frigorifiques." In dit verband moge er op worden gewezen, dat bij het Ned.-Indische Leger in 1923 gedurende een maand een proef is genomen met de verstrek king van bevroren vleesch, geimporteerd uit Australië, ten behoeve van de garnizoenen Weltevreden en Meester-Cornelis, een proef welke als geslaagd kan worden beschouwd. De kosten waren echter hooger dan bij de verstrek king van versch vleesch afkomstig van Inheemsch vee. Te Weltevreden werd gebruik gemaakt van twee aldaar aanwezige vries- en koelinrichtingen. Deze proef werd nog uitgebreid door de verstrekking mede te doen plaats hebben voor het garnizoen Buitenzorg het gebrek aan voor vervoer van gekoeld vleesch geschikte transportmiddelen deed zich echter al dadelijk gevoelen. Het orgaan van de N.I.O.V. over Dec. 1937, bevat een artikel betreffende „De voorzieningen voor de Italiaansche troepen tijdens den A'bessynischen Oorlog", samengesteld door F. Met een inleidend woord geeft S. een korte vergelijkende beschouwing over de wijze waarop de expeditionnaire troepen in 1896 en 1935 werden verpleegd. Uiteraard kon bij de in 1935 gevoerde operatiën rekening worden gehou den met de in 1896 op verplegings- en transportgebied gemaakte fouten. Op afdoende wijze werden dan ook alle noodig geachte voorbereidingen getroffen ten aanzien van de watervoorziening, het vaststellen van voorra den, het regelen van de verdeeling en den opslag daarvan, het overbrengen van Italiaansche werkkrachten naar Abessynië, het uitbreiden van de bestaande transportmogelijkheden in Abessynië. S. geeft een beeld van de verplegingsmoeilijkheden. Van het exploiteeren van plaatselijke hulpbronnen viel niets te verwachten. Bijna alle verplegings- en legerbehoeften moesten van Italië uit worden aangevoerd. Aan een doelmatige inrichting en uit breiding van de haven Massaoua werd zeer veel zorg besteed groote maga zijnsruimten werden gebouwd. Niettegenstaande de genomen uitgebreide maatregelen, bleken de beschikbaar gekomen opslagruimten niet toereikend te zijn. Met behulp van de in grooten getale overgebrachte Italiaansche werkkrachten werd de mogelijkheid geopend om den verbindingsweg tus- schen de havenplaats Massaoua en Asmara afdoende te verbeteren en geschikt te maken voor uitgebreid transport. Hierdoor kon Asmara tot hulpbasis worden ingericht en werd een te groote ophooping van leger behoeften in de havenplaats voorkomen. Het artikel bevat enkele getallen betreffende de ingehuurde werkkrachten, uitbetaalde loonen, werktijden, hoeveelheden goederen welke dagelijks werden gelost enz. Ten slotte wordt een indruk gegeven van de wijze waarop de watervoorziening werd geregeld. Er werd gerekend op een dage- lijksche verstrekking van 10 1 water per man en 20 1 per dier. K.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 101