204 Geneeskundige Dienst. The Lancet, 4 December 1937 „Pokkenvaccinatie in Sow jet-Rusland" door Prof. Dr. Syssine, directeur van het Rijks-Instituut voor Volksgezondheid te Moskou. Dit belangwekkende verslag maakt melding van een frappante daling der pokkenfrequentie in Sowjet-Rusland als gevolg der sinds 1918 verplichte vaccinatie. Het effect dezer maatregel is geweest, dat de pokziekte, welke tot dat jaar een enorme verbreiding, vooral op het platteland en meer nog in de afgelegen gebieden van het Oosten des rijks had, snel in frequentie ging afnemen. Ter staving hiervan worden in het rapport cijfers genoemd, welke wel zeer sprekend zijn en meer bewijskracht hebben ten gunste der vaccinatie dan allen lange betoogen vol juridische spitsvondigheden, welke van bepaalde zijde in Nederland steeds weer tegen de verplichtstelling der vaccinatie naar voren worden gebracht. Kwamen in 1915 niet minder dan 126.518 gevallen van pokken in Rusland voor, waaronder zeer vele met doodelijken afloop, in 1925 was dat cijfer gedaald tot 18.514, in 1928 tot 10.345 en in 1929 tot 6.406. Daarna zag men door een minder oordeelkundige organisatie van den vaccinedienst in ver schillende districten weer een niet onaanzienlijke toename van het aantal pokkengevallen optreden, zoo zelfs dat in 1934 weer niet minder dan 17.327 gevallen van pokziekte werden geconstateerd. Hierin vond de Volkscom missaris voor de Volksgezondheid aanleiding persoonlijk krachtig in te grijpen met tot resultaat, dat dn 1935 slechts 3.156 gevallen werden gecon stateerd en in 1936 een record-daling tot 385 werd 'bereikt. In 1935 werden in totaal 47.461.305 personen gevaccineerd, waaronder 8.900.209 voor de eerste maal. In 1936 waren deze getallen respectievelijk 39.869.718 en 8.426.647. Het aantal instituten voor bereiding van pokstof in de Sowjet-Unie bedraagt 33. De vaccinaties hébben kosteloos plaats door gouvernements-geneeskundigen en schoolartsen, hierin bijgestaan door rond 7000 vaccinateurs. Een machtige organisatie dus, welke het onmetelijke Russische Rijk, en zooals uit het voorgaande blijkt met zeer bevredigend resultaat, tegen het epidemisch optreden van pokken beschermt. Men mag tegenover het nieuwe Rusland en de daar heerschende toestanden staan zooals men wil, hetgeen daar onder de bezielende stuwkracht, vooral van den tegenwoordigen Volkscommissaris voor de Volksgezondheid Boldy- reff is tot stand gebracht op het gebied der gezondheidsbevordering, dwingt waardeering af. Intusschen heeft men in het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde kunnen lezen, dat in het Moederland de status quo ten aanzien der vacci natie weer met één jaar is verlengd, m.a.w. de antivaccinisten met Schuur- mans Stekhoven voorop, kunnen wederom een jaar speculeeren op de bescherming, welke het gevaccineerde deel der natie hun 'biedt. Men bedenke echter laten we hopen intijds dat de dreigende inter nationale sfeer noopt, op alle eventualiteiten voorbereid te zijn en dat, wat Prof. van Loghem een poos geleden reeds met zooveel klem heeft betoogd, een ongevaccineerd leger als defensieapparaat niet deugt. Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde, 18 December 1937 nr. 51. „Transfusies met lijkenhloed" Onder dezen titel geeft Melchior een beknopte samenvattende beschou wing over het probleem der bruikbaarheid van lijkenbloed voor trans- fusiedoeleinden. Uitgaande van de overweging, dat met den dood van het individu nog niet dadelijk de verschillende weefsels afsterven, heeft de Rus Shamow zich destijds meer in het algemeen afgevraagd, of het mogelijk zou zijn een weefseldefect bij een levende te vervangen door een gelijksoortig weefsel, afkomstig van een lijk. In de eerste plaats was het daarvoor

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 102