206 in zijn voorwoord, dat hij meermalen in herhalingen vervalt en zulks is begrijpelijk als men zijn wijze van materieverdeeling in aanmerking neemt. Bovendien zijn vroeger een tweetal der in het boek behandelde onderwerpen elders (Archives Médicales Beiges) in ongeveer dezelfde bewerking versche nen. Volledigheidshalve konden zij in den opzet van het boek echter niet worden gemist. In de inleiding geeft de schrijver een uiteenzetting van het doel van den Cours de Service de Santé Militaire" alsmede eenige belangwekkende opmerkingen over de grondbeginselen van den geneeskundigen dienst te velde „Le Service de Santé militaire ne recherche pas une quelconque combi- naison des données diverses (technique, topographique, taetique, etc.). II se propose, au contraire, d'aboutir, dans chacune des circonstances militaires a considérer, a la formule la meilleure possibleil vise au compromis optimum entre les nécessités techniques et les possibilités tacti- ques c'est le rendement maximum possible des moyens qu'il recherche". Achtereenvolgens vinden behandeling 1. de ontwikkeling van den geneeskundigen dienst in den loop der eeuwen, 2. kort exposé over de werking van den geneeskundigen dienst in enkele der recente oorlogen, vooral in den wereldoorlog, 3. algemeene grondbeginselen der organisatie, 4. toepassing dezer algemeene grondbeginselen in de practijk, 5. de militair geneeskundige dienst in tijd van vrede en zijn mobilisatie. Het boek van Leman, een waardevolle aanwinst voor de Belgische militair- medische literatuur, is hoofdzakelijk gericht op Belgische (Fransche) omstandigheden. S. 10. VAN HET WERELDTOONEEL. (met een schets). Met het nieuwe jaar en met de Volkenbondsvergadering in zicht is in Europa voor verschillende staatslieden weder een reisseizoen aangebroken. Hoewel men toch niet kan zeggen, dat te Genève nog niet genoeg gelegen heid bestaat tot overleg, schijnen enkele ministers nog behoefte te hebben aan voorafgaand onderhoud alvorens zij zich naar den oever van het Lac Léman begeven of andere gevolmachtigden derwaarts worden gezonden. Anderen weer reisden langs omwegen naar Genève en maakten in de hoofdsteden, welke zij op hun route ontmoetten een dankbaar gebruik van de gelegenheid hun geboden door het als gevolg van de zooveelste kabinets crisis in Frankrijk vrij plotseling verschuiven van den aanvankelijk vast- gestelden datum van bijeenkomst. Tenslotte zaten de regeeringen van de Europeesche mogendheden, die thans geen lid meer zijn van den 'bond, evenmin stil. Zoo werden te Boedapest Oostenrijksch-Italiaansch-Hongaarsche bespre kingen gevoerd, welke leidden tot een hechtere aaneensluiting en een wederzij dsche belofte tot krachtige anti-roode actie en de gezamenlijke erken ning van het bewind van gnl. Franco terwijl eveneens Hongarije's recht op bewapening werd erkend en de hoop werd uitgesproken op toenadering van dit land tot Roemenië. Het laatste zal echter voorloopig wel blijven behooren tot de vrome wenschen nu te Boekarest een uiterst rechtsche, nationale en anti-semietische regeering is opgetreden onder presidium van prof. Goga, welke regeering noch in de omliggende rijken met enthusiasme is ontvangen, noch in Duitschland, waarmede koning Carol nog altijd niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 104