207 op bijster goeden voet verkeert. Blijkbaar om wat olie te doen op de golven reisde de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, Micescu, via Praag naar Genève. j. Dan vallen nog de 'bezoeken van den Joegoslavischen minister Stojadi- novitsj te vermelden aan de Donaulanden en aan Berlijn alwaar de Poolscbe minister Beek vrijwillig zijn reis onderbrak, zooals gemeld werd o.m. voor het bespreken van de houding van Tsjecho-Slowakije t.a.v. welk land de regeering te Warschau, noch die te Berlijn, buitengewoon veel sympathie koesteren. Inmiddels deed Italië toenaderingspogingen tot Engeland, waarop Eden echter niet wenscht in te gaan, alvorens de anti Engelsche radio-campagne, welke reeds leidde tot een formeelen radio-oorlog, zou worden gestaakt. Hoewel Mussolini dus voorloopig bot ving, verdienen de pogingen alle aan dacht zij zouden een aanwijzing kunnen zijn, dat er niet zonder succes gemorreld is aan de as Rome-Berlijn of doch dit lijkt al te optimistisch van een groeiend besef dat aan de verdeeldheid in Europa een einde moet komen. Als poging in die richting zijn de stappen te toeschouwen, welke werden gedaan om tot een betere verstandhouding te geraken tusschen Frankrijk en Duitschland alsmede die van enkele kleinere mogendheden w.o. Nederland voor het geraken tot de feitelijke erkenning van Italië's verovering van Abessymë. Scheen het aanvankelijk, aat Engeland dezelfde richting uit zou gaan, hetgeen den diplomatieken hemel in Europa in niet geringe mate zou doen opklaren, later werd het tegendeel bericht. Een politiek spel, na Italië's toenaderingspogingen gespeeld om den Duce te dwingen tot het verhooren van Albion s wenschen Voorts dient melding te worden gemaakt van den bewapeningswedloop ter zee welke van een dreiging een feit is geworden. De eene mogendheid sleept weder de andere mede Amerika, Engeland, Frankrijk, Italië en zelfs Rusland gaan met spoed hun vloot uitbreiden. Japan laat zich niet uit doch zal ongetwijfeld evenzoo handelen, terwijl Duitschland wel evenmin zal kunnen achterblijven. Het is een vrijwel geheel met sombere wolken bedekte, slechts een enkele lichte plek vertoonend lucht waaronder de jubileumzitting de^ 100 ste van den Conseil is aangevangen. Bovendien kraakt het bedenkelijk in het Volkenbondsgebouw zelve minister Colijn sprak reeds het faillisement uit van de collectiviteitsgedachte terwijl de gastheer van den ibond, Zwitserland, openlijk den wensch te kennen gaf, door herstel van de onbeperkte neutra liteit verder te zijn ontslagen van verplichtingen tot optreden bij een bondsactie, een wensch, welke gezien de ligging van het land wel begrijpelijk is. Ook binnen de landsgrensen was het niet in alle Europeesche rijken pais en vree. Werden de kabinetscrisis in Roemenië en Frankrijk gevolg van de zich steeds meer toespitsende tegenstelling tusschen aanhangers en tegen standers van het Volksfront reeds terloops vermeld, te Londen hadden besprekingen plaats tusschen de Britsche regeering en die van den Ierschen Vrijstaat, sedert de aanneming van de nieuwe Iersche grondwet Eire gehee- ten. Hoewel alle deelen van het Britsche Rijk reeds een groote mate van zelfstandigheid bezitten doordat zij onder het Statuut van Westminster a.h.w. slechts door de Kroon worden bijeengehouden, gaat bedoelde grond wet in dit opzicht wel heel ver ook houdt zij reeds rekening met een uit eindelijke vereeniging van geheel Ierland. Schijnt Londen in het eerstge noemde feit te zullen berusten, het tweede vormt een onoverkomelijke moeilijkheid; ten einde de gevoerde besprekingen daarop niet te doen stranden, hebben beide partijen vermeden, dit punt aan te roeren. In Rusland had de, door enkele snel uitgevoerde executies van candida- ten tot een tragi-comedie geworden, verkiezing plaats van de „volksverte genwoordiging" waarna tot veler verbazing Kalinin werd gekozen tot voorzitter van het presidium van de opperste sowjet, terwijl Stalin slechts lid daarvan werd, ongetwijfeld een nieuwe schijnmanoeuvre, waarin de

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 105