208 U.S.S.R. uitmunten doch. waarmede zij het 'buitenland geen zand meer in de oogen strooien. Bij de executies zijn thans de diplomaten aan de beurt terwijl de buitenlandsche politiek in de toekomst er een schijnt te zullen zijn van isolatie. Zoo werden reeds verschillende handelsbetrekkingen verbroken en buitenlandsche consuls tot heengaan gedwongen. Wat dit alles te beduiden heeft is nog onzeker doch insiders beweren, dat er in Rusland iets broeit en zij zouden wel eens gelijk kunnen krijgen In Spanje werd de strijd om Teruel voortgezet niettegenstaande de ongunstige weersomstandigheden. De oorlog wordt met grootere hardnekkig heid gevoerd dan ooitde partijen schijnen elkaar zoo ongeveer in even wicht te houden. Ter zee hervatte de onbekende duikboot haar werk voor- loopig was een Nederlandsche koopvaarder daarvan het slachtoffer zoodat de vraag, in hoeverre de geen half jaar geleden te Nyon tusschen de mogend heden met belangen in de Middellandsche Zee gesloten overeenkomst onder de huidige verhoudingen nog van waarde is, zich nog niet opdrong. Egypte's koning trad in het huwelijk nadat hij kort tevoren het minis terie had vervangen door een dat onmiddellijk overging tot ontbinding van alle semi-militaire organisaties en schorsching van het parlement, hetgeen uiteraard eenige beroering veroorzaakte, niet in het minst in den boezem van de oppositie-partij, de Wafd het bij de politieke gebeurtenissen wel zeer geïnteresseerde Engeland hield zich geheel afzijdig. In dit verband verdient nog de aandacht het gerucht, dat koning Faroek zou worden geroepen tot khalief, waardoor, indien zulks tot uitvoering zou komen, een voor Engeland zeer aanvaardbare persoon tot deze hooge functie zou worden gekozen. Van de candidatuur van koning Ibn Saoed wordt weinig meer vernomen zijn betrekkingen met Engeland zijn intusschen zoodanig, dat hij elke agitatie buiten Palestina verbood aan den grooten onruststoker aldaar, dan 'Groot-Mufti van Jeruzalem ook zal hij in Februari worden bezocht door een lid van het Engelsche koningshuis. Merkwaardig is ook nog het bericht, dat thans propaganda wordt gemaakt voor de vereeniging van Irak, Palestina en Transjordanië tot één Arabisch rijk, aan de totstand koming waarvan ook voor Engeland verstrekkende gevolgen zouden zijn verbonden. In Amerika deed president Roosevelt tot nu toe met succes bekroonde pogingen om tot een vergelijk te komen met het grootkapitaal teneinde met vereende krachten te kunnen werken aan het economisch herstel. Ook indien dit laatste niet mocht gelukken is het wegnemen van de verdeeldheid niet zonder beteekenis voor het geval de president op andere wijze dan met woorden uiting zou willen geven aan zijn wensch „to make the world safe for democracy", een leuze, waarvan het aanheffen misschien alleen geschiedt voor binnenlandsch gebruik doch herinneringen oproept aan den tijd, kort voorafgaande aan Amerika's deelname aan den wereldoorlog. In China bezetten de Japanners practisch geheel Sjantoeng terwijl zij in N. Honan de Gele Rivier bereikten. Voorts rukten zij van Nanking uit in N. richting op teneinde zich met de in Sjantoeng opereerende colonnes te vereenigen thans zijn beide groepen nog een tweehonderdvijftig km van elkaar gescheiden, niet in het minst door den hevigen tegenstand, welken de Chineezen bieden in het Z. nabij Pengpoe, in het N. nabij Tsining ter verdediging van Hsoetsjou, het belangrijke knooppunt van de Tsinpoe- en Loenghailijnen. Tusschen Woehoe en Hangtsjou werden geen vorderingen gemaakt aldaar waren zelfs, indien men reeds meermalen achteraf onjuist of overdreven gebleken berichten van Chineesche zijde mag gelooven, de troepen van Tsjiang Kai-sjek niet zonder succes in den aanval en bedreigden zij de genoemde steden, daarbij gesteund door guerillabenden, welke ook elders met meer succes schijnen op te treden dan berichten van de Japan ners willen toegeven zoo schijnt de macht van laatstgenoemden in Hopei, Honan en Sjansi zich niet veel verder uit te strekken dan de naaste omge ving van de spoor- en hoofdwegen en ook dat nog slechts betrekkelijk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 106