De Duitsche ambassade in Konstantinopel overdreef, evenals het Britsche gouvernement in Indiëhier volge haar mededeeling aan Berlijn„Enver heeft medegedeeld, dat in Konstantinopel ,,de Djihad zal worden geproclameerd. Kerbela en Najaf, die „onder Turksch bestuur staan, en voor de Sjiieten bijzonder heilig „zijn, zullen volgen. De Islam zou dan allerwegen in beroering „zijn Egyptenaren, Arabieren, Turken en Perzen zouden zijn als „één man. Een uitgezochte groep Turken en Duitschers zal daarna „Perzië van Bagdad uit binnentrekken en haar weg zoeken naar „het verwijderde Afghanistan. Zij zullen dat land doortrekken „naar zijn hoofdstad Kaboel en daar besprekingen voeren met „den Emir. Hem zouden zekere kostbare geschenken worden „aangeboden uit naam van den Kalief en van den Keizer, en „brieven van beide vorsten. Afghanistan zal dan opstaan. De „oorlogsfakkél tegen de Engelsche „ongeloovigen" zal dan de „poorten van Indië hebben bereikt. Pamfletten in alle mogelijke „talen worden juist gereed gemaakt, en zullen worden verspreid. „Dan zal Indië opstaan, en niet slechts de Indische Islam maar „gansch Indië. De brand zal dan zijn grootste hevigheid hebben „bereiktde Engelsche troepen zullen moeten worden verplaatst „en ieder beschikbaar man uit Frankrijk zal worden weggeroepen „om het bedreigde imperium ter hulp te snellen. Aldus zal de „oorlog tot zijn snelste en roemrijkste einde komen". Zeker, zeker Dat was allemaal mogelijk natuurlijk, waarom niet Berlijn was vol hoop. Waszmusz, die in Berlijn was aan gekomen, zou de bedoelde groep Turken en Duitschers aanvoeren; Oskar von Niedermayer, geoloog en Perziëkenner, die als officier voor Nancy stond, werd daar weggeroepen. Evenals Schunemann, en zoo nog eenigen, als Zugmayer, von Hentig, Paschen, Wagner, Seiler e.a. Toen men Niedermayer en Schunemann vóór hun afreis vroeg wat zij van het hiervoren geciteerde project dachten, antwoordden zij Onzin Zoo gebeuren die dingen niet Zij lieten zich echter overtuigen en vertrokken naar Konstantinopel. Daar was Waszmusz reeds aangekomenaan hem was toegevoegd een aantal heethoofdige jonge Duitschers uit Oost- Afrika, die van den Islam en van Perzië niets wisten. Het begin was dus niet erg bemoedigend, omdat die jonge lieden in hun enthusiasme reeds al het mogelijke hadden gedaan om in het Turksche gemoed anti-Duitsche gevoelens wakker te roepen. Waszmusz trok daarom met zijn lawaaierige groep zoo spoedig mogelijk naar Aleppoterwijl Niedermayer, Zugmayer en de anderen zouden volgen. Nu begonnen de onderhandelingen met Enver want Turkije was op dat oogenblik nog niet in den oorlog en zoo lang Turkije nog niet met Christenlanden in den oorlog was, was het voor 113

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 11