Perzen voor de Duitsche zaak te winnen. Het gevolg is geweest, dat Niedermayer het bevel heeft behouden over de hoofdgroep, die langs den directen weg naar Afghanistan is gegaan, terwijl Waszmusz met slechts 2 anderen naar Zuid-Perzië is getrokken. Wij kunnen nu al vast de bereikte resultaten even aangegeven Niedermayer is er in geslaagd de Britsch-Russische afsluiting langs de Oost-Persische grens te doorbreken en is in Kaboel geko men hij heeft er met den Emir besprekingen gevoerd en is na een verblijf van 8 maanden na een der meest fantastische tochten in Teheran teruggekeerd. Maar den oorlog tegen Br. Indië heeft hij vóór 1918 niet kunnen oproepen. 1) Uit Ispahan vertrokken ter sterkte van 140 man en 236 dieren, kwam Niedermayer 24-8-15 in Kaboel aan met 37 man en 79 dieren. Waszmusz ging slechts vergezeld door 2 man naar Zuid-Perzië in Sjoesjtar zond hij Bohnstorff met berichten terug naar Bagdad, dr. Lenders werd door de Engelschen gevangen genomen, zoodat hij ten slotte geheel alleen, bijna zonder geld en afgesneden van het moederland zijn jarenlange guerilla tegen de Engelschen heeft moeten voeren, van Januari 1915 tot het einde van den wereldoorlog De Engelsche Generaal W.E.R. Dickson vertelt in „East Persia, a backwater of the Great War" „Van hen, die in Perzië tegen de geallieerde belangen ageerden, moet zonder twijfel de eerepalm worden uitgereikt aan den beroemden Waszmusz, die practisch gedurende den geheelen oorlog een doorn in onze zijde bleef. De 115 2) Sykes is van meening, dat Waszmusz de eenige was die de bepaalde gave bezat, welke het overreden van den Emir van Afghanistan vorderde. Hij zegt woordelijk „Als Waszmusz naar Afghanistan was gegaan en den Emir van dat land had kunnen spreken, zou een machtige ramp voor de Geallieerden er het gevolg van zijn geweest". Eenigszins afwijkend van de meening van kap. Schaafsma in I.M.T. 1937 nr. 7, blz. 580, waar S. zegt„Gedurende den wereldoorlog bleef de Emir neutraal, ondanks de pogingen van een Duitsche missie, die twee jaar lang in zijn land verblijf hield. Door de rust aan de N.W.-grens kon aldaar tijdens den wereldoorlog met een minimum aan krachten worden volstaan enz." geven wij hier de meening van Christopher Sykes (blz. 61) over het succes van Niedermayer in Afghanistan: „It has been argued that one reason why Niedermayer was later unable to seduce the Emir from his correct attitude was that he was not accompanied by an armed and reas suring force. But Niedermayer was largely responsible for the third Afghan War. Had this happened a year earlier it might have had a disastrous effect". En Hans Lühr (Gegenspieler des Obersten Lawrence, blz. 164) „Denn die Haltung Afghanistans, das im Anschlusz an den Weltkrieg im Jahre 1919 sich von England die voile Unabhangigkeit zu erkampfen wuszte, ist sicherlich nicht zu einem kleinen Teil von dem Besuch and den organisato- rischen technischen und militarischen Vorschlagenund Anregungen bestimmt gewesen, die wahrend ihres achtmonatigen Aufenthaltes die beiden Expe- ditionen dem Klugen Emir gegeben hatten".

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 13