geschiedenis van de avonturen van dezen man van eer, zal, als zij eenmaal wordt geschreven 1), een plaats verdienen onder de merkwaardigste romans van dezen of welken anderen tijd ook." Het is belangwekkend om vast te stellen hoe verschillend de meening van de Oostersche volken was ten aanzien van de Duitschers. De Turken deelden met de Engelschen een gevoel van onrust over den Duitschen drang naar het Oosten. De inwoners van Bagdad, Kerbela en Najaf beschouwden de Duitschers als hun helpers, die hen van het Turksche juk zouden bevrijden. Waren de Turken wijs geweest, dan hadden zij de Duitschers geheel alleen hun gang moeten laten gaan in Perzië en Afghanistan, en hadden zij hun troepen angstvallig buiten Perzië moeten houden. Door anders te handelen hebben zij hun eigen zaak geschaad. Wordt vervolgd). Mededeeling van de Redactie. In het vorige artikel van de reeks, waarvan vorenstaande bij drage deel uitmaakt, komen gedeelten voor, welke naar ons is gebleken eenigen leden der I.K.V. aanstoot hebben gegeven. Het spreekt welhaast van zelf, dat uit bedoelde passages blij kende opvattingen en overtuigingen in geen enkel opzicht die van het officierskorps van het Kon. N.-I. Leger of van de redac tie van dit tijdschrift weerspiegelen, doch uitsluitend voor reke ning komen van den auteur dan wel den door dezen geciteerden auteur. Niettemin spreken wij er ons leedwezen over uit, dat de geïn crimineerde passages voor de plaatsing over het hoofd werden gezien en in druk zijn verschenen. 116 b Waszmusz heeft op verzoek van zijn vrienden zijn avonturen genoteerd; hij heeft dat gedaan in codeschrift, en de omzetting daarvan in klaarschrift niet voor zijn dood kunnen beëindigen. Men is er nu mee bezighet boek zal welhaast zijn verschenen. Wij zijn er echter nog niet in geslaagd het uit Duitschland te bekomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 14