dienst- en rassenhaat tegen de nieuwe heerschers mede een ro speelden. Zoo begon de reeks steeds terugkomende, ook thans nog niet beëindigde kostbare geschillen met de onrustige en roofzieke, in de ongastvrije bergen en dalen van hun gebied zoo moeilijk te bereiken grensstammen. Hadden de Sikhs er wijselijk van afgezien, zulks ook maar te trachten, de Engelschen voelden zich al spoedig gedwongen over te gaan tot bestraffing van de bedrijvers van euveldaden en wel door deze in hun woonplaatsen op te zoeken. Hieruit rezen uiteraard grenskwesties met den Emir, die de natuurlijke grens, de afscheiding tusschen heuvelland en Indusvlakte, nu nog bestaande als administratieve grens, tevens beschouwde als die tusschen zijn rijk en dat der Britten. Het was dan ook om aan deze disputen een einde te maken en geenszins m.h.o. op annexatie (d.w.z. inlijving bij het daadwerkelijk bestuurde gebied) dat ten slotte het in 1893 te Kaboel door Sir Mortimer Durand met den Emir gesloten demarcatieverdrag tot stand kwam. Deze werke lijke reden van het sluiten van genoemd verdrag verklaart tevens waarom de Engelschen er zonder verzet in hebben berust dat Emir aan de bepalingen v.w.b. het terrein tusschen Kaboel- en Tsjitralivier een zoo geheel anderen en voor hem gustigeren u tleg gaf de aanvaarding waarvan later te Kaboel doch vooral te Sim meermalen in hooge mate moest worden betreurd, daar de grens zooals zij in genoemd gebied werd getrokken ethnografisch noch geografisch juist is zij verdeelde enkele stamgebieden op hoogst willekeurige wijze in twee deelen, welker bewonersdaardoor volop gelegenheid kregen zich aan de macht van den Onder koning of den Emir te onttrekken zonder dat daaraan veel was te doen. Er waren echter ook andere redenen voor het vooruitschuiven van de grens, redenen welke een uitvloeisel waren van de t.a.v. Rusland en Afghanistan gevoerde politiek. Zooals wij in het historisch overzicht reeds aangaven heet Afghanistan hierbij in theorie steeds een ondergeschikte rol bespeeld, doch geenszins in de practijkhet beet m^malen van zich af en hoe Hetgeen intusschen met wegneemt, dat dit lan op d" wereldkaarten van 1914 was verdeeld in dr.e deelen een N W en Z.O., onderscheidenlijk als Russische en nge s invloedsfeer aangeduid gebied en een daartusschen gelegen uiterst smalle niet verdeelde strook. Intusschen, een invloedsfeer is iets geheel anders dan een bezet «ebied en reeds de eerste Afghaansche oorlog voor het voeren waarvan zooveel Engelschen, vergezeld van vrouwen en kinderen Xokken en waaruit slechts weinigen terugkeerden leerde, dat heiveren van het Afghaansche- en het grensgebied eenvou diger was dan het behouden daarvan. 118

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 16