Niemand minder dan Lord Roberts beweerde, dat slechts in die plaatsen een voldoende waarborg voor de rust van Voor-Indië zou zijn te vinden. 3) Doch ook deze bescheidener eisch werd in militaire kringen niet onverdeeld onderschreven. Velen toch achtten het en niet ten onrechte onjuist, stelling te nemen vóór de hals van de flesch, bestaande uit de kilometers lange bergpassen waarlangs men de voorraden zou moeten opvoeren en eventueel zou moeten terug trekken. Het zou voldoende zijn zoo oordeelden deze schrij vers die het fout achtten, zoo ver van een basis te strijden en onder zulke moeilijke omstandigheden, nog vermeerderd door de te verwachten ongunstige gezindheid van de bevolking die hals af te kurken door in de lijn te gaan zitten van die bergpassen, dwz daar, waar zij in de Afghaansche hoogvlakten uitmonden voor het defensief was dit genoeg en ingeval men tot een offen sief zou willen overgaan zou men zijn eigen strijdkrachten reeds in die vlakten hebben alvorens de vijand zich goed en wel in beweging zou hebben gesteld. Als bezwaren tegen de vorenstaande opvatting welke, het zij met nadruk herhaald, geheel en al waren ingesteld op een oorloc met Rusland en Afghanistan slechts zagen of ak quantite négligeable, öf als medestander van Moskou werd ook van niet militaire zijde aangevoerd, dat het m.h.o. op de inwendige politieke verhoudingen in Britsch-Indië noodzakelijk was, een strijd tegen een andere Europeesche macht op zoo groot moge lijken afstand van India te beslechten. Daar de Russen al spoedig na de bezetting van Turkestan overgingen tot den aanleg van 120 liinsche Congres van 1878 maakte aan de strubbelingen een einde. (Disraëli dankte aan de bereikte successen zijn verheffing in den adelstand: hij mocht zich voortaan Lord Beaconsfield noemen). 1880 Slag bij Akhal Tepe: laatste tegenstand m W Turkestan gebroken. 1884 Merv bezet; Rusland grenst van nu af aan Afghanistan. 1885 Russsiche amslag op Herat, met Engelsche hulp afgewezen („Con- 1888 Kap. 1Grombsjedski dringt met een Kozakkenpatrouille door tot in 1893 P^mir'bezet; de Engelschen leggen een bezetting in Tsjitral, de vorst van Kasjmir versterkt zijn troepen in Hunza en Nagar Engelsch- Russische grenstractaatde zoogenaamde Kleine-Pamir blijft als but- fergebied Afghaansch het is dit gebied, dat, als een smalle uitlooper van het land van den Emir, in het O. grenst aan Chmeesch Turkestan en de beide rivalen gescheiden houdt. 2) Vergelijk artikel 1 (blz. 110) in dit nummer. 31 Tegenover deze uitlating van miliaire zijde stellen wij als contrast de opmerking van Lord Beaconsfield uit 1881 „The key of India is not at Kandaharthe key of India is in Londen m.a.w., Rusland zou met politieke middelen wel in evenwicht zijn te houden. Tot nu toe is zulks inderdaad het geval geweest doch - afgezien van de vraag of nu wel zoo ver behoeft te worden gegaan als Lord Roberts zulks wenschte zal dit ook in de toekomst zoo blijven?

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 18